آنالیز فوتبال
آنالیز فوتبال
چهارشنبه, ۷ اسفند ۱۳۹۸

فاکتورهای موفقیت مربیان خارجی درلیگ ایران؛ مربیان کارآمد یا صرفاً نام های بزرگ؟

فاکتورهای موفقیت مربیان خارجی درلیگ ایران؛ مربیان کارآمد یا صرفاً نام های بزرگ؟

فاکتورهای موفقیت؛ در مطلب قبلی از باید ها ونباید های انتخاب سرمربی صحبت کردیم ونوشتیم که انتخاب مربی بدون برنامه ریزی و استراتژی نامناسب چقدر میتواند زیان بار باشد. درمطلب فعلی که با مشورت و همراهی چندین تن از کارشناسان فوتبالی برجسته در عین حال گمنام و همچنین هواداران نخبه در مباحث فنی فوتبال گرد آوری شده به فاکتور های موفقیت مربیان خارجی در لیگ ایران خواهیم پرداخت.

در همین زمینه نیز باید به عرض برسانیم تراختورکلوب در لزوم انتخاب یا عدم انتخاب سرمربی جدید قصد هیچگونه دخالتی نداشته و تصمیم گیری در این موارد را به مجموعه باشگاه اعم از مالک، مدیر و ارکان فنی تیم واگذار می نماید، اما امیدواریم اشتباهات گذشته در اعتماد بیجا به مشاوران غیر معتمد که در فصل جدید باعث مشکلات بسیاری از جمله حذف از جام حذفی و اتلاف سرمایه مالی باشگاه شدند، تکرار نشود.

معادلات فوتبال ایران در تمام دنیا بی همتا و خاص است! و این همان چیزیست که نحوه موفقیت در آن را هم با همه دنیا متفاوت می کند!

اولین و مهمترین فاکتور برای موفقیت هرمربی درلیگ ایران دانش روز و طراز اول بودن است

سطح فنی باید به صورت فرد به فرد مورد بررسی قرار گیرد، اما می توان گفت ترجیح بر مربیان کشور های صاحب سبک و کشور هایی ست که مربی گری در آنها به صورت آکادمیک، علمی و زیربنایی آموزش داده می شود. چنین مربیانی توانایی بازسازی فوتبال مخروبه ما را می توانند داشته باشند.

دومین فاکتور، می تواند تجربه حضور در کشورهایی با فوتبال آماتور و آشنایی با لیگ های مشابه ما باشد

مسلما آشنایی کامل مستلزم حضور مستقیم در فوتبال ایران بوده و چنین گزینه ای موجود نیست؛
اما نزدیک ترین حالت، مروری ست بر تیم های قدرتمند منطقه با نتایج درخشان که گاهاً با تیم های ایرانی و در زمین های ما نیز بازی کرده‌اند. مربیان بزرگ و موفق سابق تیم های عربی و آسیای میانه می توانند گزینه های خوبی برای ما باشند.

یکی از علل مهمی که برانکو توانست به سرعت خرابه تحویل گرفته از حمید درخشان را بازسازی کند، آشنایی بسیار خوب او با فوتبال ایران بود.

مربی باید بداند اوت بال چیست! چگونه باید داور را تحت تأثیر قراردهد! راه مقابله با بازی به قصد مصدوم کردن و وقت کشی چیست! و مواردی از این دست که مختص لیگ ایران است!

سابقه کار در لیگ های آماتور و عجیب و غریب، کمک بزرگی به مدیریت مسائل غیر فوتبالی نیز خواهد کرد؛
شفر اگر موفق است، به دلیل تجربه بالای وی در تیم های باشگاهی و ملی مختلف در ممالکی با شرایط مشابه با فوتبال ماست.
او می داند با مدیران ضعیف، بازیکنان غیر حرفه ای، حواشی و… چگونه سر و کله زده و آنها را مدیریت کند.

سومین فاکتور، سبک فوتبال و انعطاف تفکرات تاکتیکی ست

سبکی که انتخاب می شود باید قابل انطباق با شرایط خاص ایران باشد. آیا مربی ای که تفکرات وی مبتنی بر بازی روی زمین در هر شرایطی ست، قابلیت تطبیق با زمین های باتلاقی شمال و آسفالتی جنوب ایران را خواهد داشت؟

مربیانی وجود دارند که سطحشان از کل تاریخ فوتبال ایران بالاتر است، اما به جرأت می توان گفت در لیگ ایران مربی موفقی نخواهند بود!
زیرا به عنوان مثال سبک فوتبال وی وابسته به ستاره هایی در سطح جهانی و بازیکنانی ست که فوتبال را به صورت آکادمیک آموخته باشند.

مربیانی به درد ما خواهند خورد که قابلیت نتیجه گیری در لیگ های آماتور سطح پایین و بازی کشیدن از فوتبالیست های غیر حرفه ای ما را داشته باشد!
مربیانی به سبک گاس هیدینک و پیگرینی (صرفا مثال است!) که توانایی بهترین نتیجه گیری با بدترین امکانات و بازیکنان را داشته و خود دستی در زمینه پرورش بازیکن داشته باشند.

فاکتور چهارم، ویژگی های شخصیتی، قاطعیت، مدیریت، حرفه‌ای‌گری و انگیزه است

از مدیریت بازیکنان گرفته تا مدیریت انضباطی، مدیریت حواشی، مدیریت رسانه ای، مدیریت باند بازی ها، مدیریت دلالی ها و…

مربیانی که اقتدار و انگیزه لازم را نداشته باشند، علی رغم سطح فنی بالا نیز توانایی دوام آوردن در فوتبال ایران رانخواهند داشت!

سرمربی باید خود را در پروژه تیراختور سهیم، مسئول و متعهد دانسته و صرفا جهت پول، بازنشستگی یا گذران تعطیلات که در همین فصل شاهد بودیم به ایران نیاید.

فاکتور بسیار مهم پنجم، کارنامه سرمربی ست

اما به چه نکاتی باید در آن دقت کرد؟
علاوه بر نکاتی همچون کسب جام و… چند نکته بسیار مهم نیز وجود دارد که شاید مغفول واقع شوند؛
اولین نکته ثبات قابل قبول است.
مربیان با نتایج سینوسی که در یک تیم نتایج بسیار درخشان و در تیمی دیگر نتایج افتضاح گرفته باشد، ریسک را بالا می برند!
حال اگر این ثبات در لیگ های آسیایی و منطقه یا لیگ هایی فرسایشی و مشابه به لیگ مابوده باشد، در این صورت نور علی نور خواهد بود!

نکته دیگر توجه به سال های اخیر است، چه بسیارند مربیانی که در سال های دور حتی قهرمان آسیا هم شده اند اما طی سالیان اخیر در لیگ های به مراتب پایین تر از ایران مدام در حال اخراج شدن بوده اند.

همچنین مربیانی که در کارنامه تخصصی خود آشنایی با مسائل کلان مدیریت باشگاهی را نیز داشته و سابقه بازسازی باشگاه هایی همچون باشگاه ما را در رزومه داشته باشند، می توانند گزینه مناسبی برای شروع یک پروژه از صفر و رهبری آن باشند؛ چنین مربیانی با احتمال بیشتری می توانند ما را در مسیر حرفه ای شدن قرار دهند تا مربیانی که معمولا کار خود را در یک شرایط مهیا و ایده آل پیگیری می کنند.

نهایتا باید چندین و چند فاکتور دیگر نیز در نظر گرفته شود تا تنها دست آورد مربی خارجی برای ما هزینه هنگفت نبوده و بتواند انقلابی در تاریخ باشگاه ما باشد.

منبع: instagram|tiraxturclub
[تعداد: ۳۵    میانگین: ۳.۳/۵]
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
تراکتور یونایتد
مهمان
تراکتور یونایتد

انصافا برانکو با پرسپولیسی که هیچ بازیکنی جذب نکرده این نتایج عالی را گرفته و تراکتور در همین وضعیت بود هیچی نمی شد. بازیکن های تراکتور همه سن بالا دارند و هیچ انگیزه ای ندارند اما بازیکنان پرسپولیس با انگیزه بازی می کنند.
بهانه گتیرمیاخ تراکتور پرسپولیسدن چوخ پول خشلییپ اما هاردادی؟

vahid
مهمان
vahid

فلیپ اسکولاری دا گله بوجور مدیریتین هیساد اولماز
اسدی الیاسی موسوی هوهوهو

سالار
مهمان
سالار

چرتپولیس با شانس و داوری و حمایت وزیر و چنگ و دندون و خلاصه هر جوری شد رفت فینال و شاید بره قهرمان هم بشه ده سال آینده نمیگن که با شانس رفت یا با داوری رفت میگن در فینال حضور داشته یا قهرمان شده. ما هم تو باشگاه اسیر افراد کوچک و منفعت طلبی هستیم که یه تیم پر مهره رو دچار بحران کردند. حق تیم و میگیرن هم تو زمین هم بیرون زمین. با آدم های کوچک افکار کوچک نمیشه کارهای بزرگ کرد.زنوزی و یکی از خواب بیدار کنه جام حذفی با همین افراد کوچک در باشگاه ازدست دادیم لیگ هم داره از دست میره. زنوزی خودش از فوتبال سر در نمیاره حداقل چهارتا کارشناس و آدم دلسوز و کاربلد و کنار خودش داشته باشه مشاوره درست بهش بدهند.
سرمربی خارجی نیاریم که مبادا ملی پوش هارو تعویض کنه. یه فرد کوچک و بزاریم سرمربی که بازیکنان تصمیم بگیرن تیم هم تحقیر شد فدای سر نخودی ها
آقای زنوزی اینجوری که نمیشه برادر عزیز. بازیکن باید در خدمت تیم باشه یا تیم در خدمت بازیکن؟ هوادار انتظار قهرمانی داره.تکلیف مارو مشخص کنید تراختور تیم مردمی هست یا ملک شخصی؟ که با تصمیمات مسخره تیم و تحقیر کنند و سایر تیم ها به ریشمون بخندند

س-ا
مهمان
س-ا

ازاینکه هواداران واقعی تراختور(نه مجازی های مجهول الهویه)به این باور رسیده اندکه تیم تراختورازکجای کارمی لنگد،مایه خوشحالی است.

هواداران نبایدبرسرمسائل جزئی مباحثه کنند،باست متوجه باشندکه «موتورتراختور»اشکال دارد! تاموتورتعمیرنشودبحث برسر چرخها وسپروفرمان و……اتلاف وقت است وهمان چیزیست که موردپسندآنانی است که موتورتراختوررازکارانداخته اند!

بااین شیوه مدیریت تراختورحتی همین تقوی هم نمیتواندکه توانائی خودبرای موفقیت تراختوراستفاده کند؟؟؟؟

آقای زنوزی اگر وقعی به هوادارقائلند،بفرمایندکه چرا درودگر را که باعشق وعلاقه وباموفقیت تمام درخدمت تیم بودبطورکودتائی وشبانه مثل توشاک برکنارکردند؟؟ چه کسانی ازموفقیت درودگر به واهمه افتادند؟ آیا بغیرازمنفعت طلبان وبدخواهان تیم،کس دیگری موافق برکناری او بود؟؟

وقت خود رابیخودی صرف خوب یا بدبودن سرمربی داخلی یا خارجی نکنیم! روشن است که اگرهمین تقوی بتواندفرمان تراختوررابدست بگیردوبه پیش براند،مطمئنا اوراهم شبانه برکنارمی کنندویک خارجی ناآشنا به تیم رامی آورندکه تا تیم رابشناسد لیگ تمام شده است!! منت هم برسرهواداران میگذارندکه ما بخواست آنهاعمل کردیم !!

امید تی تی
مهمان
امید تی تی

تو آسیا هم داوری ها بنفع چرتپولیس هست! خخخخخ
دوتا پنالتی السد و داور نگرفت. از وقتی دولت روحانی سرکار اومده شدیدا همه چیز بنفع چرتپولیس هست! جالب نیست؟!
دولتی که میره به رئیس جمهور تورکیه التماس میکنه بخاطر چرتپولیس پس میتونه کارهای دیگه ای هم در آسیا انجام بده!

س-ا
مهمان
س-ا

با مدیریت غلطی که درباشگاه وجود دارد،هیچ مربیی چه داخلی وچه خارجی درتراختورموفق نخواهدشدویک فصل دیگربا سرافکندگی هواداران وبا قول مسولان برای قهرمانی درفصل بعدبه پایان خواهدرسید!

اولین اشکال مدیریت ،دوروئی وعدم صداقت باهواداران است ! آقایان مدیران وجناب مالک دوراز هواداران ! کدام تیمی همانندتراختور،طرفداران بی غل وغش وصادق دارد؟؟

چرا شما برای بدست آوردن دل وخوشامدآنانکه چشم دیدن تراختوروتراختوری راندارند،سرمربی کارآزموده رئالی را فراری دادیدتا دل بازیکن سرخابی پسندتان خنک شود؟

کدام تیم است که باندازه هواداران تراختورعاشق تیمشان باشد؟؟؟؟

آیا حداقل یک سکته ای فوتی درهرفصل ازبین هواداران ،برای ابرازواثبات دلدادگی به تراختورکم است؟؟؟مدیران بزرگوارتیم چرابااین هواداران صادق نیستندوجز دروغ ونیرنگ چیزی به هواداران ارزانی نمیدارند؟؟

آقای زنوزی!

چرا دبیر کل سابق فدراسیون که یکی ازدوعامل اصلی کتمان نامه های تهدیدآمیزفیفا برعلیه تراختوربود،حالا به لطف شما مدیرعامل باشگاه تراختورشده است؟؟

اول باهواداران روراست باشید،بعدجاروکشی لازم رادرباشگاه انجام دهید!! ….والا بسیارواضح است که شما هواداران راسرکارگذاشته ایدوبله قربان گوی تهران میباشید!!

آرمان
مهمان
آرمان

زمانی الدن وریروخ دا. نیه هئچ کس جواب ورمیر بو وضعه؟ تراختورآزمون خطا یئریدی؟
حامی خارجی سرمربی ایستیر. زنوزی اگر ایستیردی گسترش تای دلالار تیمه تصمیم توتسون ائله قالیدی گسترش ده دا نیه گلدی تراختورا. بولاری کیمیدی زنوزی گتیریب تیمده مدیر و مسئول الیب؟ تقوی کیمدی گله تراختورون سرمربیسی اولا

وحید تراختورچی
مهمان
وحید تراختورچی

در سالهای گذشته من یادم نمیاد تا حالها اینهمه بی کفایت و افراد حقیر یک جا جمع شده باشن تو باشگاه
با نگاهی به کادرفنی و مدیرعامل و هیئت مدیره باید رفت تو افق محو شد!
این اون چیزی نبود که وعده اش را داده بود آقای زنوزی. چرا کار تراختور به اینجا رسید؟

مسعود
مهمان
مسعود

دلالها باید تصیمیم بگیرن که الان تصمیم گرفتن یه انالیزور بدون رزومه رو رو نیمکت تراختور بنشونند
اینم از تراختور خصوصی. با این وضع این فصل هم این تیم بجایی نخواهد رسید

تراختورچی
مهمان
تراختورچی

بهترین گزینه خوانده راموس و کیکه فلورس که تو اسیا هم کار کرده

تراختور♥
مهمان
تراختور♥

گزینه های خارجی که مدنظر هست و باید معرفی کنند از بینشون با نظر هواداران بهترین گزینه انتخاب بشه

امید تی تی
مهمان
امید تی تی

سکوت کنید الان تمرکز استاد تقوی بهم میریزه. تمرینات پشت درهای بسته، قرنطینه کامل، حتی گزارش تمرین هم منتشر نمیشه، دریغ از یک عکس از تمرینات تیم. بازیکنان در حال انجام تمرینات فوق پیشرفته تقوی هستند. حتی بازیکنان هم ممنوع المصاحبه هستند!
مسئولان در باشگاه فراموش کردن انگار تراختور یک تیم مردمی هست و با اینکارها نه میتونن یه فرد بدون کارنامه رو به تیم قالب کنند نه تیم نتیجه میگیره

حمید
مهمان
حمید

سلام به آنالیز فوتبالی ها
آقایان: شما از تراکتور و فاکتور های مناسب و قوی برای آن حرف می زنید. اظهار نظر می کنید در مورد بازیکنان، مربیان و مدیران و مالک و غیره.
اما هیچ به خود سوزن نمی زنید که این چه سایتی است که ما درست کردیم؟ آخه این سایت در شان تراکتور با عظمت است؟ بهتر است سریعا سایتی مناسب و در خور تراکتورمان طراحی کنید.

تراختور♥
مهمان
تراختور♥

برنامه اول اینا ابتدای فصل این بود که سرمربی خارجی بیارن و مهاجری یا خطیبی و هم دستیارش کنند بعد از چند بازی سرمربی خارجی برکنار بشه و یکی از این دو بشه سرمربی. چطور قرارداد سه ساله سرمربی خارجی نیم فصل اعتبار داره؟ چجوری سرمربی خارجی بدون دستیار میاد؟
یادمونه که ابتدای فصل چه رقابتی بود بین مهاجری و خطیبی برای آوردن بازیکنان خودشون! ولی هواداران اعتراض کردند و همون ابتدای فصل نقشه لو رفت و خطیبی و کنار گذشتن و حضور مهاجری و کم رنگ شد.
بعد موسوی اسدقلالی که خودش جای سوال هست چنین فردی چرا باید مدیر روابط عمومی در باشگاه شودو با سمت های فراتر از مدیر رابط عمومی! توسط اون تقوی و وارد تیم کردن و در یه باخت مشکوک هم با توجه به اتفاقات قبل از بازی و عدم اعتراض باشگاه و هم اتفاقات حین بازی توشاک برکنار میشه و تقوی خیلی شیک با شال تراختور میشه مربی موقت! این مربی موقت و قرار بود دائمی به تیم قالب کنند با بازی با اسامی مربیان خارجی که باخت مقابل نفت آبادان با تقوی شرایط و سخت کرد و دلال های تئوریسین نما نفوذ کرده در باشگاه و در شرایط بحرانی قرار داده!
الان زمان پاک سازی در باشگاه است…

تراختور کبیر و دیگر هیچ
مهمان
تراختور کبیر و دیگر هیچ

ادمین در پست قبلی کامنت من حرف خاصی نداشت که سانسور کردی
والا من نمیدونم زنوزی رو چه حسابی اینهمه بی کفایت و جمع کرده تو باشگاه. چیزی که در باشگاه مشخصه اینکه شدیدا دلالها در حال جولان هستند حتی ترکیب تیم و هم مشخص میکنند. بنابراین میشه گفت درسته در چند پست ما بازیکنان خوبی گرفتیم ولی از نظر مدیریت و سرمربی عقب رفتیم. بارها هم گفتیم این شرایط درسط نشه آینده خوبی در انتظار تیم نیست. بنظر فعلا زنوزی تفاوت تراختور کبیر و با گسترش و درک نکرده

سعید
مهمان
سعید

اینارو اول فصل هم گفتیم ولی رفتن مربی خارجی آوردن بدون دستیار. وقتی دلالها تصمیم بگیرن سودشو دلالها خواهند برد و ضررش و تیم و هواداران. باشگاه میگه کمیته فنی داره ولی هیچ کس نمیدونه اعضای این کمیته فنی کیه. الیاسی اولا چرا باید رئیس هیئت مدیره باشه؟ دوما اعضای این هیئت مدیره ای که رئیسش الیاسی هست کیا هستند؟

تراختور♥
مهمان
تراختور♥

من دیگه نمیخوام حتی یه لحظه هم موسوی و تقوی و اسدی و در باشگاه ببینم
باعث و بانی حذف از جام حذفی و دو باخت به نفت ابادان اینها هستند که کسی نمیدونه چرا باید در باشگاه تراختور باشند؟