آنالیز فوتبال
آنالیز فوتبال
پنج شنبه, ۸ خرداد ۱۳۹۹

بررسی فاکتورهای اصلی موفقیت مربیان خارجی در لیگ ایران؛ مربیان کارامد یا صرفا نام های بزرگ؟

بررسی فاکتورهای اصلی موفقیت مربیان خارجی در لیگ ایران؛ مربیان کارامد یا صرفا نام های بزرگ؟

معادلات فوتبال لیگ ایران در مقایسه با تمام دنیا بی همتا و خاص است! و این همان چیزیست که نحوه موفقیت در آن را هم با همه دنیا متفاوت می کند!

اولین و مهمترین فاکتور برای موفقیت هر مربی در لیگ ایران دانش روز و طراز اول بودن است

سطح فنی باید به صورت فرد به فرد مورد بررسی قرار گیرد٬ اما می توان گفت ترجیح بر مربیان کشور های صاحب سبک و کشور هایی است که مربی گری در آنها به صورت اکادمیک، علمی و زیربنایی آموزش داده می شود. چنین مربیانی توانایی بازسازی فوتبال مخروبه ما را می توانند داشته باشند.

دومین فاکتور٬ می تواند تجربه حضور در کشورهایی با فوتبال آماتور و آشنایی با لیگ های مشابه ما باشد

مسلما آشنایی کامل مستلزم حضور مستقیم در فوتبال ایران بوده و چنین گزینه ای موجود نیست؛ اما نزدیک ترین حالت، مروری است بر تیم های قدرتمند منطقه با نتایج درخشان که گاها با تیم های ایرانی و در زمین های ما نیز بازی کرده‌اند. مربیان بزرگ و موفق سابق تیم های عربی و آسیای میانه میتوانند گزینه های خوبی برای ما باشند.

یکی از علل مهمی که برانکو توانست به سرعت خرابه تحویل گرفته از حمید درخشان را بازسازی کند، آشنایی بسیار خوب او با فوتبال ایران بود.

مربی باید بداند اوت بال چیست! چگونه باید داور را تحت تأثیر قراردهد! راه مقابله با بازی به قصد مصدوم کردن و وقت کشی چیست! و مواردی از این دست که مختص لیگ ایران است!

سابقه کار در لیگ های آماتور و عجیب و غریب، کمک بزرگی به مدیریت مسائل غیر فوتبالی نیز خواهد کرد؛ شفر اگر موفق است، به دلیل تجربه بالای وی در تیم های باشگاهی و ملی مختلف در ممالکی با شرایط مشابه با فوتبال ماست، او می داند با مدیران ضعیف، بازیکنان غیر حرفه ای، حواشی و… چگونه سر و کله زده و انها را مدیریت کند.

سومین فاکتور، سبک فوتبال و انعطاف تفکرات تاکتیکی ست

سبکی که انتخاب می شود باید قابل انطباق با شرایط خاص ایران باشد. آیا مربی ای که تفکرات وی مبتنی بر بازی روی زمین در هر شرایطی ست، قابلیت تطبیق با زمین های باتلاقی شمال و آسفالتی جنوب ایران را خواهد داشت؟

مربیانی وجود دارند که سطحشان از کل تاریخ فوتبال ایران بالاتر است؛ اما به جرأت می توان گفت در لیگ ایران مربی موفقی نخواهند بود!

زیرا به عنوان مثال سبک فوتبال وی وابسته به ستاره هایی در سطح جهانی و بازیکنانیست که فوتبال را به صورت اکادمیک آموخته باشند.

مربیانی به درد ما خواهند خورد که قابلیت نتیجه گیری در لیگ های آماتور سطح پایین و بازی کشیدن از فوتبالیست های غیر حرفه ای ما را داشته باشد! مربیانی به سبک گاس هیدینک و پیگرینی(صرفا مثال است!) که توانایی بهترین نتیجه گیری با بدترین امکانات و بازیکنان را داشته و خود دستی در زمینه پرورش بازیکن داشته باشند.

فاکتور چهارم، ویژگی های شخصیتی، قاطعیت، مدیریت، حرفه‌ای‌گری و انگیزه است

از مدیریت بازیکنان گرفته تا مدیریت انضباطی، مدیریت حواشی، مدیریت رسانه ای، مدیریت باند بازی ها، مدیریت دلالی ها و…

مربیانی که اقتدار و انگیزه لازم را نداشته باشند، علی رغم سطح فنی بالا نیز توانایی دوام اوردن در فوتبال ایران رانخواهند داشت!

سرمربی باید خود را در پروژه تیراختور سهیم، مسئول و متعهد دانسته و صرفا جهت پول، بازنشستگی یا گذران تعطیلات که در همین فصل شاهد بودیم به ایران نیاید.

فاکتور بسیار مهم پنجم، کارنامه سرمربی است

اما به چه نکاتی باید در آن دقت کرد؟ علاوه بر نکاتی همچون کسب جام و… چند نکته بسیار مهم نیز وجود دارد که شاید مغفول واقع شوند؛ اولین نکته ثبات قابل قبول است. مربیان با نتایج سینوسی که در یک تیم نتایج بسیار درخشان و در تیمی دیگر نتایج افتضاح گرفته باشد، ریسک را بالا می برند! حال اگر این ثبات در لیگ های آسیایی و منطقه یا لیگ هایی فرسایشی و مشابه به لیگ مابوده باشد٬ در این صورت نور علی نور خواهد بود!

نکته دیگر توجه به سال های اخیر است٬ چه بسیارند مربیانی که در سال های دور حتی قهرمان آسیا هم شده اند اما طی سالیان اخیر در لیگ های به مراتب پایینتر از ایران مدام در حال اخراج شدن بوده اند!

همچنین مربیانی که در کارنامه تخصصی خود آشنایی با مسائل کلان مدیریت باشگاهی را نیز داشته و سابقه بازسازی باشگاه هایی همچون باشگاه ما را در رزومه داشته باشند٬ می توانند گزینه مناسبی برای شروع یک پروژه از صفر و رهبری آن باشند؛ چنین مربیانی با احتمال بیشتری می توانند ما را در مسیر حرفه ای شدن قرار دهند تا مربیانی که معمولا کار خود را در یک شرایط مهیا و ایده ال پیگیری می کنند.

نهایتا باید چندین و چند فاکتور دیگر نیز در نظر گرفته شود تا تنها دست اورد مربی خارجی برای ما هزینه هنگفت نبوده و بتواند انقلابی در تاریخ باشگاه ما باشد.

[تعداد: ۵    میانگین: ۳.۸/۵]
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
ali
مهمان
ali

این چه مسخره بازی هستش بابا قرارداد تونی رو نهایی کنید تموم شه دیگه هرچقدر زمان تلف کنن عواقبش رو توی شروع فصل میبینن الان بیشترین احتمال موفقیت تیم با تونی هستش چون هم لیگ رو میشناسه هم مربی بادانشی هست هم تیم رو میشناسه هم امکانات لازم رو براش اماده میکنن الان اینجا چه کسانی نمیخوان این توافق حاصل بشه چون نمیخوان تراختور موفق بشه با یک شرط عجیب و غیراصولی که پسر تونی نباید بیاد دارن به تیم ضربه میزنن

یاسار
مهمان
یاسار

متاسفانه ما هیچ صبر نمی کنیم در خصوص انتخاب سرمربی فقط از گزینه ها حرف می‌زنیم تا آخر مسئولان باشگاه مجبور به انتخاب میشن نمونه صبر نداشتن استعفای تقوی بود شاید اگه تقوی می موند میتوانستیم قهرمان بشیم اگه دقت کنید میبینم که تقوی ۲ تا باخت داشت که یکی به علت نا آماده بودن تیم بود و دومین دلیل هم کمبود بازیکن در پست مهاجم بود بنظر شما سیستم تقوی تهاجمی تر از لیکنز نبود حداقل باید یک فصل کامل بهش فرصت داده میشد حالا نمیگیم قهرمانی برامون میگرفت حداقل میتونست سهمیه لیگ قهرمانان برامون زیاده اما حالا چی اگه به مربی اول هم بیارن یه نیم فصل طول میکشه تا لیگ رو بشناسه و تیم رو جمع چند اگه
خلاصه یک کلام مربی باید فاکتور به شناختن لیگ ایران باشه ما که لیورپول یا منچستر نیستیم لیگ کشورمون براهمه شناخته شده باشه

سعید تیراختورچی
مهمان
سعید تیراختورچی

مثل اینکه تمرینات تیم سایپا از امروز شروع خواهد شد و ابراهیم صادقی سرمربی جدید این تیم برای فصل جدید انتخاب شده است .
و گویا تمرینات تیم فولاد خوزستان هم از روز جمعه شروع خواهد شد و جواد نکونام سرمربی جدید این تیم است .
باشگاه تراختور هم در کهکشان ها و کُره ی مریخ و فضا به دنبال یک سرمربی بزرگ و مشهور خارجی است ! تا بتواند این تیم را مقتدرانه قهرمان کند !
باید صبر کنیم و ببینیم که در نهایت چه کسی را به تراختور خواهند آورد و در پایان فصل چه رتبه ای را کسب خواهد کرد؟!
البته امیدواریم به سرنوشت ساغلام و جان توشاک و جُرج لیکنز گرفتار نشود !

سعید تیراختورچی
مهمان
سعید تیراختورچی

با سلام ،
بعضی از هواداران تراختور در سایت های مختلف و … نام های مربیان مختلفی را مطرح میکنند و خواستار آمدن آنها به تراختور هستند که خدمت این عزیزان عرض میشود که :
قلعه نویی هفته ی گذشته قراردادش را با سپاهان تمدید کرد.
فراز کمالوند هم به تازگی سرمربی تیم پارس جنوبی جم در لیگ برتر شد !
ضمن اینکه کمالوند فصل گذشته در دسته اول سرمربی تیم های گل ریحان (اکسین) البرز و بعدا آلومینیوم اراک شده بود و در هیچ کدام موفق نبود و اخراج شد .
و بنابراین هیچ کدام از این دو نفر نمی توانند سرمربی تراختور شوند و از این بابت خدواند متعال را شاکر و سپاسگزاریم 🙏🙏
چرا که اینها بومی گریز هستند و قبلا هم به فوتبال آذربایجان خیانت کردند و بازیکنان بومی را بازی ندادند و فراری دادند و دلال ها را دور خودشان جمع کرده بودند .
و نتوانستند هیچ مقام قهرمانی برای تراختور کسب کنند .

تراختورچی
مهمان
تراختورچی

بحث خوبی رو باز کردین ما باید سراغ مربیانی بریم که کارنامه دار موفق بودن و تو اسیا هم سابقه کار دارن نباید باشگاه با حرف دلال و مشاوره خائن با اوردن مربی بنجل دیگه روی دور باطل بیفته اگه قراره برن سراغ مربی ایرانی یا خارجی درجه دو امثال لیکنز ما باز هم ضرر کردیم و این همون عقب گرده و حتی تونی و ساغلام هم از این گونه مربیان سرتر هستن ولی اگه قراره تیممونو واسه چند سال بسپاریم دست یه مربی باید اینکار و به دست افراد کار بلد بسپاریم نه بنجل به مربی بنجل سه سال سهله ده سال هم فرصت بدی باز هم به حایی نمیرسی خیلی ها این نظریه ثبات و حفظ کردن و طوطی وار میگن ولی یه مثال میزنم الان تو میلان گتوزو چند سال مربیه ولی چرا نتیجه نگر فته ؟مگه ثبات نداره؟ دلیلش واضحه چون مربی کار بلدی نیست یا تفاوت لوچسکیو با سنول گونش تو ترکیه الان داره مشخص میشه ما هم میتونیم با سمردن تیممون به دست مربیان کارنامه داری که تو اسیا هم بودن اینده باشگاهمونو تضمین کنیم چرا ما نتونیم بریم سراغ یکی مثل مامیچ ،ژرژ ژسوس،تورستن فینک،کریستین گروس و امثالهم چرا باید دلال برای ما مربی انتخاب کنه و هرچی جنس بنجله بهمون بندازه و پولی به جیب خودش بزنه لطفا اگه با مالک یا مسئولان باشگاه ارتباطی دارید حرف های هواداران و بهشون برسونین