آنالیز فوتبال
آنالیز فوتبال
شنبه, ۲۳ آذر ۱۳۹۸

آیا نتایج لیگ مهندسی می شوند!؟ بررسی شبهات بازی تراکتور و پیروزی

آیا نتایج لیگ مهندسی می شوند!؟ بررسی شبهات بازی تراکتور و پیروزی

زنوزی معتقد بر مهندسی شدن نتایج است. قبل از او قلعه نوعی نیز چنین اعتقادی داشت که کسانی علیه سپاهان هستند. اگرچه خود او و سپاهان همیشه مورد اتهام برخی هواداران تیمها قرار گرفته است. مشخص نیست واقعاً در این فوتبال چه می گذرد! آیا هواداران افراطی زندگی را بر بازیکنان سخت می کنند یا عده ای واقعاً نتایج بازی ها را دستکاری می کنند. در زیر به برخی از این شبهات می پردازیم.

حذف پدیده مدعی

پدیده در نیم فصل اول با اختلاف در صدر بود. این تیم وارد حواشی بسیاری شد و بازیکنان بسیاری را از دست داد و نتوانست تیم خود را تقویت کند. شایسته ترین مدعی لیگ به قعر جدول مدعیان سقوط کرد. اگرچه عده ای باور دارند سقوط داده شد!

اشتباهات داوری علیه تراکتور

دو بازی تراکتور در نیم فصل اول برابر پیروزی و نساجی و تبدیل برد تراکتور به تساوی با اشتباهات محرز داوری، امتیازات فراوانی را جابه جا کرد.

این رویه اشتباه داوران در نیم فصل دوم و بر علیه تراکتور به سه بازی متوالی رسید. ۳ بازی متوالی و سه پنالتی محرز که دو مورد تمارض تشخیص داده شد و علاوه بر نادیده گرفتن پنالتی، بازیکنان تراکتور کارت زرد نیز دریافت کردند.

این رویه که اگر تصمیم به اصلاح آن می بود باید در انتخاب داوران تیمی که متضرر از داوری بوده دقت فراوان می شد. اما جالب است در بازی با سپید رود، اشتباهات تأثیر گذار داوری زیر سایه حاشیه های فروزان قرار گرفت.

گل دومی که با خطا وارد دروازه تراکتور شد و پنالتی هایی که به نظر دوباره نادیده گرفته شد. همچنین یک گل صحیح استوکس، آفساید اعلام شد!

تراکتور – ماشین؛ استقلال و پیروزی

بازی تراکتور با ماشین نیز به همان اندازه مورد هجوم رسانه ها قرار گرفت. عده ای بر این باور بودند که ماشین برای تراکتور بازی کرد. در مقابل استقلال و پیروزی با لباس کپی هم که تنها رنگ آنها متفاوت بود، استقلال فوتبال و ماهیت آن را زیر سؤال برد.

اشتباهات فروزان!

پاس گل فروزان در صحنه گل اول به بایرامی، جایگیری اشتباه در گل دوم و دفع توپ ساده و آرام به سمتی که بایرامی به آن سمت خیز برداشته بود – که در صورت منطقی باید به سمت مرکز دروازه به قصد ریباند خیز بر می داشت – اما بایرامی به گوشه چپ دروازه تراکتور قبلاً خیز برداشته بود و گویا منتظر ریباند یک توپ ساده به این سمت بود.

اما این اتفاقات به اینجا ختم نمی شود. قبول کردن این اشتباهات آشکار از دروازه بانی که در رأس بهترین دروازه بان لیگ این فصل قرار گرفته بود غیر قابل باور است. نوع بازی سپید رود و نتایج آن مقابل استقلال، سپاهان و پیروزی که روی هم رفته در این زمین ۱۴ گل دریافت کرده است واقعاً شائبه برانگیز است.

چه موقع پرداخت طلب بود!

دایی سالهاست نمی توانست طلب معوقه خود را از پیروزی دریافت کند اما تسویه حساب با دایی در آستانه بازی با این تیم اگر عمدی نیز نباشد خود به حواشی موجود به این بازی ها می افزاید. اگرچه دایی نشان داده است تحت هر شرایطی برابر پیروزی با تمام قوا به میدان می رود اما او نمی تواند مسؤل عمکرد همه بازیکنان خود باشد.

فردا با سایپا بازی داریم!

مجری صدای و سیما در شبکه ملی ۳ تحت گافی بزرگ پرده از یک حمایت علنی از تیم پیروزی برداشت. اینکه فردا با سایپا بازی دارند! او که به اندازه فردوسی پور زیرک نیست خیلی زود ماهیت برنامه و خط مشی صدا و سیما را مشخص کرد.

گل اول پیروزی به سایپا

در این گل پس از ارسال ضربه کرنر، که سریعاً باید همه مدافعان سایپا از خط دروازه خودی فاصله می گرفتند به مدت زیادی روی همان خط قرار گرفتند! این در حالی بود که طی یک پروسه طولانی توپ ریباندی وارد دروازه بی دفاع سایپا شد.

گل دوم پیروزی به سایپا

روی گل دوم سایپا، مدافع روی خط سایپا تنها نظاره گر غلطیدن یک توپ آرام بود. جایی که حتی برای زننده گل نیز هیجانی نداشت. پر کردن آفساید با آرایش اشتباه نیز قبل از آن رخ داد.

گل سوم پیروزی به سایپا

شاهکار مدافع سایپا روی گل سوم پیروزی رخ داد. جایی که هیچ توجیهی برای آن وجود ندارد. یک ضربه بلند از بیرانوند از محوطه جریمه پیروزی! اصولاً در چنین ضرباتی مدافعان مرکزی تا یک سوم میانی زمین خودی پیشروی می کنند. اما مشخص نبود مدافع سایپا در کنار تیر دروازه خودی چه می کرد! او که ابتدا به طور ناشیانه آفساید را پر کرد سپس به سمت توپ خیز برداشت و توپی که به سادگی می توانست دفع کند از زیر پای او گریخت!

به تخلفاتی که رسیدگی نمی شود!

شاید اگر به اتفاقات بازی تراکتور –  نفت رسیدگی می شد اکنون چنین شائبه هایی بوجود نمی آمد. مسؤلان باشگاه تراکتور و فدراسیون فوتبال می توانند یا با بررسی فیلم بازی دو تیم پیروزی و تراکتور و پیگیری و جمع آوری سایر تکه های پازل، به سر نخ هایی برسند. و یا برای همیشه توهم توطئه و عینک بدبینی را از چشم همه هواداران بردارند.

اگرچه این مسأله به عنوان چندمین نقطه سیاه کارنامه تاج در رأس فدارسیون ثبت شد و ایشان ظاهراً توان یا میلی به اداره مسائل کلان فوتبال ندارند.

 

 

[تعداد: ۲۳    میانگین: ۴.۶/۵]
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
میلاد تی تی
مهمان
میلاد تی تی

در مورد تعداد کارت زردهای بازیکنانمان اگر بتونید وامکانشو داشته باشید از باشگاه استعلام دقیق بگیرن خیلی خوبه

میلاد تی تی
مهمان
میلاد تی تی

با سلام.
در مورد کارت زردهای بازیکنان یه آمار دقیق بدین مطلب قبلی که نوشته بودین زیاد دقیق نبود.قرار بود ایمانی بار دریافت سه کارت زرد محروم بشه ولی الان میگن با چهار کارت زرد محروم میشه. بنظرمن ایمانی بهتره نیمه دوم بازی با پیکان یه کارت بگیره بازی با ذوب اهن بجاش نقی زاده بازی میکنه ایمانی باید در بازی با چرتپولیس باشه.کاربه بازی ذوب اهن بکشه به احتمال ۹۹ درصد با یه کارت زرد ایمانی برای بازی با چرتپولیس محروم خواهند کرد
سایر بازیکنان هم در این دوبازی باید حواسشون باشه مخصوصا مسعود و اشکان و استوکس کلا بازیکنان کلیدی باید حواسشون باشه که سعی خواهند کرد از بازی با چرتپولیس محرومشون کنندتا اونجایی که من یادمه اشکان و مسعود الان یه کارت دارن بازی با پیکان کارت نگیرن حله.ولی استوکس و نمیدونم چندتا کارت داره که خیلی مهمه چون یکی از اهدافشون محروم کردن استوکس از بازی با چرتپولیس است.
اینا وظیفه باشگاه وسرپرست تیم آذرنیا هست که باید حواسشون به همه چیز باشه و به فدراسیون وکمیته داوران نامه بزنن و از قبل هشدار بدن که به بازیکنای ما کارت مفت ندن دیگه بعد از دریافت کارت کاری نمیشه کرد از الان باید بفکر باشن

مسعود
مهمان
مسعود

پیدیده کجا سقوط کرده؟! برو جدول رو ببین میبینی که بیخ گوش تراختور قرار داره..باید مواظب باشیم تا همین سهمیه رو هم از دست ندیم

جابر
مهمان
جابر

با سلام، تاریخ فوتبال ایران ثابت کرده که نباید ترختور از پرسپولیس و استقلال بازیکن و حتی مربی نگیرد.

sisa
مهمان
sisa

این بازیکنان و بخصو صآقای دشتی سال بعد در پرسپولیس هستند بالاخره بایستی مزد خدمتشان را دریافت کنند

یاشاسین آذربایجانیم
مهمان
یاشاسین آذربایجانیم

وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال و صدا و سیما و اسپانسرای گردن کلفت همه پشت این تیمن .به نظرتون اجازه میدن یه تیم دیگه به این آسونی این همه هزینه رو به باد بده؟!

رضا
مهمان
رضا

چندین سال است که هواداران از مسئولان می خواهندبه فیفا شکایت شودحتی امروز هم می توان درموردتمام مسائل مثل حوادث بازی با کشاورزودسته اول وجمعه سیاه وتوهین های نژادی به فیفا شکایت جامعی کرد

شاهین
مهمان
شاهین

مورد دیگری که هیچکس مطرح نمی کند این هست که بازی های تیم های مفتخور تهران بعد از همه تیم ها هست

vahid
مهمان
vahid

در این فصل بیش از صد میلیارد برای لجن پولیس تهران از پول بیت المال حیف ومیل شده وکلی تبلیغات و… باید با تبانی و داوری وکلی گند دیگه جام بدست بیاد یانه.
بیچاره مردم که سیل همه چیزشونو برداشته برده وهیچی ندارن ومیلیاردها پولشون و ریخن تو این تیم و فوتبال کشور وهم بخاطر این تیم به گند کشیدن

سالار
مهمان
سالار

حمایت برخی سایتها از فروزان شک منو بیشتر میکنه برای تبانی وشرط بندی خصوصا اینکه سابقه فروزان خرابه. یا جلز ولز میزنند فروزان اخراج نشه و باهاش برخورد نشه تا حاشیه امنیتی باشه برای بازیکنان سابق چرتپولیس یا بازیکنانی که با چرتپولیس تبانی میکنند.چون اگر فروزان الان اخراج بشه و باهاش برخورد قاطع بشه اون بازیکنان از عواقب تبانی وکم کارهای آینده مقابل چرتپولیس میترسن و این به ضرر تیم کثیف چرتپولیس ورسانه های دلالی و زرد تمام میشه.
بالاخره هر گونه عملی که به پاک شدن فوتبال منجر بشه به ضرر تیمهای کثیف و این رسانه های دلالی است

رضا
مهمان
رضا

به دنبال برخوردبا فروزان بایدبا مدافعان سایپا وپیکان هم برخورد شود وهمینطور با سروش رفیعی به خاطر بازی با فولاد مقابل چرتپولیس

امید تی تی
مهمان
امید تی تی

ماموریت وهدف تیم در ۵ بازی آینده باید جنگ برای بالاترین رتبه ممکن باشه هر چند فوتبال ایران مسائل بیرونی نقش زیادی داره و خصوصا وقتی دولت پشت یه تیم باشه.ولی باز در فوتبال میتونه اتفاقات غیر منتظره زیادی رخ بده.و در حال حاضر هم تراختور شانس قهرمانی باز داره و هدف اول باید مبارزه در ۵بازی باقیمانده برای قهرمانی باشه یا حداقل حفظ رتبه دوم.
بحث فروزان وهم تمام کنید که از اول آوردنش اشتباه بود چون یه گلر متوسط با فیزیک بدنی نامناسب هست و در حد تراختور که برای قهرمانی میجنگه نبود ونیست و دوم از نظر اخلاقی هم که همه چیز مشخصه…
وقتی ما از اول فصل از روی دلسوزی برخی مسائل ومیگیم مسئولان باشگاه حداقل اگر عمل نمیکنند حرفهامون وگوش کنند و روش فکر کنند بعد تصمیم بگیرن

امید تی تی
مهمان
امید تی تی

از الان که باشگاه برنامه ریزی کرده برای فصل بعد و دنبال تقویت تیم هست و میخواد تیم و برای آسیا ببنده وسال بعد هم که به احتمال زیاد در سه جام حضور داریم تیم باید کارشناسی شده بسته بشه و در هر پست دو بازیکن خوب داشته باشیم و حدالامکان سعی بشه بازیکنان چند پسته جذب بشه.
یه نکته مهم که باید در نظر گرفته بشه اینکه نباید تاکید بیش از حد برای جذب بازیکنان تیم ملی داشته باشیم فصل بعد سه جام در کنار اینها اضافه کنید بازیها و اردوهای تیم ملی وخستگی و مصدومیت بازیکنان که اگر بازیکنان ملی پوش زیادی داشته باشیم میتونه به ضرر تیم تمام بشه و تیم و از اهدافش دور کنه. چهار سهمیه خارجی ما باید چهار بازیکن ستاره حرفه ای و متعهد و منظم باشه برای ترکیب فیکس تیم که تیم و فراتر از آسیا کنه

جواد
مهمان
جواد

افرین به شما که ظریف بین هستید

امید تی تی
مهمان
امید تی تی

فوتبالی ها میدونند در این فوتبال چه خبره…
مالک و اسپانسر تیم چرتپولیس کجاست؟ وزارت ورزش که با رابطه و رانت دولتی ایرانسل و بعنوان اسپانسر برای این تیم گرفته تا غیر مستقیم پول بیت المال به این تیم تزریق بشه. هدفشون چیه؟ قهرمان کردن چرتپولیس به هر طریقی. چرا؟ مثلا برای کسب محبوبیت برای دولت فعلی و سرگرمی و….یعنی استفاده ابزاری از فوتبال برای مقاصد سیاسی

امیر
مهمان
امیر

واضح نیست میخوان لجنپولیس و قهرمان کنند؟ماموریت وزیر ورزش اینه قهرمانی های متعدد در این دولت برای لجنپولیس تمام. واسه اینکار هم از هیچ کثافت کاری دریغ نمیکنند.اینا بخاطر لجنپولیس میرن به اردغان التماس میکنند دیگه تبانی و سوت داوری در لیگ داخلی که چیزی نیست

فقط تراختور
مهمان
فقط تراختور

سلام انالیز بسیار خوبی کردین
ما هوادارا همیشه از تراکتور حمایت کردیم حتی زمانی که سال گذشته با اون وضعیت که همش می باختیم به قولی به باختن عادت کرده بودیمبودیم تو همه ی سال های حضور ما تو لیگ ایران همیشه قبل بازی های ما دست های پشت پرده وجود داشت شک نکنید سپیدرود اون جور که جلو ما بازی کرد جلو تیمای دیگه نمیکنه و نخواهد کرد بد ترین و بزرگترین مشکل ما توی فوتبال اینه که فدراسیون اون قدر به بازیکنا رو دادن که هر بازیکنی که طرفدار یه تیمه توی بازی ها مقابل تیم محبوبشون عمدی یا سهوی اشتباه می کنن نمونه ش بازی پیروزی و سایپا..)
تو تمام بازی هایی که قراره بازی کنیم همه ی ما هوادارا باید منتظر باشیم یه بلایی سرمون بیارن از نظر من فوتبال ایران درست نمیشه بلکه روز به روز بدتر خواهد شد اما ما فقط باید حمایت کنیم.
یاشا اذربایجانیم
یاشا تراختوروم