آنالیز فوتبال
آنالیز فوتبال
دوشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

آنالیز فنی تراکتور – پدیده؛ یک دو های کشنده

نمایش پدیده برابر تراکتور خارق العاده بود. حفظ ریتم این تیم که بازیکنان تأثیر گذار بسیاری من جمله خلعتبری را از دست داد شبیه به یک معجره است. اما نمی توان کار خوب یحیی را با بکار گیری واژه “معجزه” زیرسؤال برد.

نمایش پدیده به اندازه ای جذاب بود که برای لحظاتی احساس می شد شما بازی یک تیمی بالاتر از سطح ایران را می بینید. اساس کار و تاکتیک پدیده در عین کشندگی، بسیار ساده بود.

دو اصل پدیده در هجوم و بازی سازی بر مبنای

الف) یک – دو

ب) کسی که پشت به دروازه حریف است حق حمله ندارد!

غالب تیم های ایرانی به خصوص تیم هایی که میانگین سنی آنها بالاتر نیز هست مشکل اساسی در کنترل ۱-۲ ها دارند. ۱-۲ های متوالی هر اندازه منظم تر و سریع تر باشد حتی بهترین تیم های اروپایی را نیز زمین گیر خواهد کرد.

پدیده تقریباً ۲۰ دقیقه از نیمه نخست را به ۱-۲ های متوالی، بازیکنان تراکتور را جاگذاشت. انتظار می رفت لیکنز چاره ای برای کنترل ۱-۲ ها برای نیمه دوم بیاندیشد. اما این تنها به تفکرات لیکنز باز نمی گردد. تاکتیک دفاعی برابر هجوم ۱-۲ بیشتر به هوش و تغییر موقعیت و عکس العمل مدافع باز می گردد. لیکنز نمی توانست ذهنیت بازیکنان را در دفع ۱-۲ های خطرناک را در عرض ۱۵ دقیقه تغییر دهد.

یک مدافع خوب باید حرکات بدون توپ مهاجمان حریف را با یارگیری فشرده و دنبال کردن بازیکنی که عمل “یک” را انجام می دهد زیر نظر بگیرد. اما معمولاً بیش از ۹۰ درصد بازیکنان کل دنیا قادر به کنترل حرکت بدون توپ بازیکن “یک” دهنده نیستند.

علت هجوم روان پدیده از عمق و کناره ها، خصوصاً  جناح راست خودی بر این اصل استوار است؛

کسی که پشت به دروازه حریف است بازیکنی که رو به دروازه است را در جریان بازی قرار می دهد

غالب توپ های نخست توسط یک هافبک به هافبک یا مهاجم پشت به دروازه هم تیمی ارسال می شد. پاس دهنده و یا یک هافبک یا مهاجم دیگر سریعاً رو در رو به سمت دریافت کننده پاس حرکت می کردند. دریافت کننده پاس بدون معطلی گزینه های بسیاری که رو به دروازه حریف هستند را پیش رو داشت. با جلو کشیدن مدافع تراکتور برای قطع توپ، دریافت کننده پاس اول، پاس را به گزینه های متعدد ارسال می کرد و این چرخش تا پایان ادامه داشت.

یحیی ارائه فوتبال مدرن را فرا گرفته است اما در بخش پایانی و نزدیک به دروازه لااقل برابر تیم های قدرتمند در زدن ضربات نهایی مشکل دارد. ارائه این فوتبال با بازیکنان کند و پا به سن گذاشته عملی نیست. لذا وجود عناصر سریع و جوان و با هوش بسیار حائز اهمیت است و این نسبت عکس با چارچوب شناسی برابر تیم های قدرتمند دارد. با همه این تفاسیر، پدیده اگر حواشی خارج از مسنطیل سبز را کنترل می کرد با اختلاف همچنان صدرنشین لیگ برتر بود.

تراکتور برتر از پدیده بود

تیمی که بازی خارق العاده پدیده را کنترل کرد و به یک برد ارزشمند و هوشمندانه رسید بدون شک نمایشی خارق العاده تر داشته است. بر خلاف ادعای یحیی، این تیم لیکنز بود که شایسته این پیروزی بود. چرا که لیکنز نیز اگرچه در مهار دو تاکتیک هجومی پدیده ناتوان بود در عوض نمایش دفاعی و هجومی خود را بر نوع بازی پدیده ارائه داد.

تراکتور به غیر از چند دقیقه از نیمه نخست، بدون شک حاکم مطلق و سوار بر جریان بازی در نیمه اول بود. تراکتور به خوبی خلق موقعیت کرد. گل زد و بازی را با پاس های به نسبت آهسته تر به کنترل خود در آورد.

ضدحملات اقتصادی تر

این اولین بازی ای بود که تراکتور بیشتر تمرکز خود را روی دفاع گذاشت و نه دفاع – ضد حمله، با این حال با خلاقیت و تاکتیک بازیکنان و کادر فنی، حداقل ۳ موقعیت گل در ضد حملات داشت.

لیکنز برای کنترل دو اصل هجومی پدیده باید با تجمع در یک سوم زمین خودی، حملات پدیده را کنترل می کرد که در این موضوع موفق نیز بود. در ۳ صحنه این خود تراکتور بود که با تعلل، حرکت اضافی با توپ و ایستادن به گمان آفساید و یا خطا، ۳ موقعیت خطرناک تقدیم به پدیده کرد.

یکی از این صحنه ها با خطا روی دژاگه برای تراکتور به خیر گذاشت. و یکی با سیو عالی فروزان و دیگری با بی دقتی محض بازیکنان پدیده به آسمان رفت. تراکتور اگر قصد دارد به روند کلین شیت های پیاپی ادامه دهد، باید به تعلل ها و حرکات اضافی نزدیک به محوطه جریمه خودی برای همیشه پایان دهد.

پدیده به زانو در آمد ولی تراکتور قدر موقعیت های خود را ندانست

پدیده پس از دریافت گل اول و البته دقایقی در نیمه دوم، خود را تماماً باخته بود اما تراکتور با از دست دادن ۳ موقعیت عالی گل، دوباره این فرصت را به پدیده داد تا توان روحی و جسمی خود را بازیابد. چه بسا اگر تراکتور گل دوم را به ثمر می رساند، پدیده با شکستی بسیار سنگین تر تبریز را ترک می کرد.

رهبری شجاعی

رهبری مسعود شجاعی در پرس از مقابل دروازه حریف، پارامتر توپ ربایی و قطع توپ استوکس، سوگیتا و خصوصاً دژاگه، خط دفاعی هر تیمی را در منگنه قرار می دهد.

تراکتور برای برد این بازی به مسعود آماده نیاز داشت و بدون شک این یکی از عالی ترین بازی های شجاعی بود. تراکتور در کنترل این بازی به نمایش فوق العاده شجاعی مدیون است.

عمده ضعف تراکتور در دفاع

یک مدافع مدرن علاوه بر دفاع باید در حمله نیز کارایی بالایی داشته باشد. حالا مدافعان وسط دنیا، نقش یک سوئیپر را ایفا می کنند. اگرچه تراکتور با در اختیار داشتن دو هافبک دفاعی و میانی نزدیک به مدافعان آخر، بی نیاز از این مورد است. اما در برخی از بازی های نزدیک، نحوه اضافه شدن دو مدافع آخر به تاکتیک حمله، در نتیجه نهایی نقش تعیین کننده و نهایی خواهد داشت.

عمده ضعف تراکتور در دفاع، پاس های متوالی طیبی به فروزان و بازی با پای ضعیف دو مدافع وسط این تیم است. لیکنز باید تمرینات خاصی برای پاس رو به جلوی سلیمی و طیبی – تحت فشار – بیندیشد.

نحوه جابه جایی هافبک ها و نزدیک و دور شدن های پیاپی نیز از فشار پرس دو مدافع میانی تراکتور خواهد کاست.

سلیمی به عنوان یک مدافع مستحکم، پاس های بلند بهتری نسبت به طیبی ارسال می کند. در عوض طیبی نیز مدافعی با قدرت پرس شدید و چابکی بالا غالب پاس های سریع را دفع می کند.

انتقاد، عدم درک از فوتبال یا ایجاد حاشیه

بر خلاف نگاه کارشناسان رسانه استانی معتقد بر این نیستم که ایمانی بی محابا به سمت توپ یورش می برد. اتفاقاً پرس شدید و سریع ایمانی که معمولاً با قطع توپ بدون خطا همراه است کاملاً کنترل شده می باشد. در نیم فصل دوم حملات گسترده ای با پرس شدید و رسیدن به سایه بازیکن پا به توپ توسط ایمانی، در نطفه خفه شده است. اگر تراکتور این بازیکن را در نیم فصل اول به خدمت می گرفت حالا با اختلاف در صدر بود.

و بر خلاف نگاه خبرنگاران بومی در کنفرانس خبر لیکنز همچنان معتقدم، نمایش تراکتور در همه این بازی ها بالاتر از هر ۴ مدعی دیگر بوده است. وگرنه چنین نتایجی بدست نمی آمد.

تراکتور نمی تواند مجموع گل های خود را برابر استقلال، پدیده یا سپاهان به عدد بالا برساند! چرا که سطح همه تیم های مدعی بسیار نزدیک به هم است. یک اشتباه تاکتیکی یا فردی می تواد یک برد حتی ۴-۱ را به باخت ۲-۰ تبدیل کند.

هواداران تراکتور در عین انتقاد باید هوشیار باشند که حواشی که بر علیه تونی توسط رسانه های بومی ایجاد شد، تکرار نشود.

تعویض ها

شجاعی و دژاگه پس از دقیقه ۷۰ با دوندگی بالا نسبت به شرایط سنی افت می کنند. اما با همه این تفاسیر در کنترل سرعت بازی در دقایق پایانی بسیار تأثیر گذار بودند. شاید اگر لیکنز بازیکنی در سطح این دو داشت بدون شک روی به تعویض آنها می آورد.

به عنوان مثال تعویض انصاری با سوگیتا و مثمر ثمر بودن آن محسوس بود. اما تراکتور هنوز که هنوز از فقدان نیمکتی نزدیک به تیم اول رنج می برد. بدون شک حضور کنستانت آماده یا هافبکی قلدر می توانست نامزد تعویض در شرایط تحت فشار با دو کاپتان اول تیم ملی و تراکتور باشد اما تراکتور نمی تواند در چنین بازی های حساسی روی تعویض شجاعی و دژاگه با طاهران یا پهلوان قمار کند.

شجاعی در این بازی، برترین بازیکن میدان بود. در کنار وی دژاگه و استوکس نیز بازی خوبی به نمایش گذاشتند. بازی خوب خط دفاعی در کنار سیو عالی فروزان روز به روز بر استحکام خط دفاعی این تیم می افزاید. اگرچه عمل دفاع به ۵ بازیکن ختم نمی شود.  یک تیم در شرایط دفاعی، به ۱۱ مدافع و در حمله، به ۱۱ مهاجم نیاز دارد.

SARP

[تعداد: ۲۸    میانگین: ۴.۸/۵]
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
sisa
مهمان
sisa

لیکنز عملکردی بسیار منطقی دارد من هم بعنوان یک تراکتوری دوست دارم تیمهای مقابل همیشه تحت فشار قرار داده شوند و با اختلاف گل بالا برنده شویم ولی لیکنز منطقیتر است و بدنبال نتیجه بازی بهتر است تفکرات حرفه ای لیکنز را بپذیریم و برای موفقیت تراکتور یکدل و حامی تیم باشیم

کمال
مهمان
کمال

مسعود داشت یه گل هم میزد توپ خوب رو سرش جفت و جور نشد.واقعا بازیکن با شخصیتی مثل مسعود نعمته برای تیم. اشکان هم که همه تیمها آرزوشو دارن اومد لیگ ایران تاثیر مسعود بود
کلا نیمه اول خیلی خوب بودیم

سعید
مهمان
سعید

مسعود این بازی خیلی خوب بود.کلا مسعود خیلی تاثیرگذاره برای تیم هم روحی و روانی و هم فنی و تیم وبخوبی تو زمین رهبری میکنه

ائلمان(اورجینال)
مهمان
ائلمان(اورجینال)

نیمه دوم از دقیقه ۶۵-۷۰ به بعد باید بازیکن تازه نفس بیاد تو زمین وگرنه تیم تحت فشار قرار میگیره و این طبیعی است.فصل قبل پهلوان ستاره تیم بود.
در همین بازی فولاد-سپاهان دیدین که با چندتا تعویض فولاد بازی و برگردوند وچقدر سپاهان و تحت فشار قرار داد با آوردن بازیکن تکنیکی وسرعتی مثل زبیدی و…

ائلمان(اورجینال)
مهمان
ائلمان(اورجینال)

مسعود چهار اخطاره هست و بازی بعد نیست. اشکان میاد پشت فوروارد ببینیم تیم چجور بازی میکنه. هر چند قدرت رهبری وتاثیر مسعود زیاده ولی من دوست دارم اشکان پشت فوروارد بازی کنه
حاج صفی-سلیمی-طیبی-موسوی
ایمانی-مهدیپور
انصاری(سوگیتا)-اشکان-دانیال
استوکس

ائلمان(اورجینال)
مهمان
ائلمان(اورجینال)

در دقایق پایانی تعویض همزمان اشکان و مسعود خوب معلومه اشتباهه،نمیشه که دو بازیکن کلیدی و باتجربه رو همزمان کشید بیرون.ولی میشه مثلا مسعود تعویض بشه و اشکان بره پشت فوروارد جای مسعود و یه وینگر سرعتی اضافه کرد تا از ضد حملات بهتر استفاده کرد. اگردر ۲۰ دقیقه اخر درست تعویض بشه بخاطر خسته شدن بازیکنان با تجربه و پایین اومدن دوندگی تیم تحث فشار قرار نمیگیره. پدیده هر سه تعویضش و انجام داد و با بازیکنان تازه نفس فشارو بیشتر کرد. ساسان اومد و تازه نفس بود یه فرصت خوب هم بدست آورد این طرف هم یه وینگر سرعتی دیگه مثلا پهلوان یا موسوی میومد تیم هم در دقایق پایانی از فشار خارج میشد و هم در ضد حمله بهتر عمل میکرد.
باید به این توجه کرد که با عدم تعویض ممکنه در بازی خارج از خانه با فشار حریف تیم گل بخوره مثل بازی با نساجی

یادگار، دره گرگها
مهمان
یادگار، دره گرگها

به امید تبانی جدید با چرتپولیس در
دره گرگها(یادگار)

atila
مهمان
atila

برد ۴_۱چجوری تبدیل میشه به باخت ۲_۰
میشه بیشتر توضیح بدین!!!؟