آنالیز فوتبال
آنالیز فوتبال
دوشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

چرا این تراکتورسازی را دوست ندارید!

چرا این تراکتورسازی را دوست ندارید! رسول بهروش

ابتدا انکار می شوید، سپس تحقیر می شوید و سرانجام مورد نفرت قرار می گیرید.
فصل نخست، از تکبر شما زاییده می شود. فصل دوم، انکاری که خود به تکبر کرده اید را نفی می کنید و فصل سوم، به پذیرش حقیقت آن چیز، به آن نفرت می ورزید.

این، نه معنی آن که به تازگی بزرگ شده ایم. بزرگ بوده ایم. بسیار قبل تر از شما. بلکه به معنی آن که به فصلی از زندگی رسیده اید که دیگر نمی توانید بزرگی ما را نفی کنید.

از یک سو، از پختگی شما خوشحالیم. از سوی دیگر به جهالتی که به آن وانمود می کنید یا گرفتار آن هستید ناراحتیم.
یک بیمار به علل و عکس العمل های رفتاری خود ناآگاه است. بیمار، تنها نتایج و عواقب رفتارهای خود را می بیند. هرچند در غالب اوقات بینشی ناقص و پست از مجموعه کنش ها و واکنش های رفتاری خود دارد. تنها پزشک معالج روانشناس وی قادر به درک، تجزیه تحلیل و علت شناسی رفتارهای بیمارش است. و در این مسیر، به تدریج آگاهی را به بیمار خود هدیه می دهد.

ریخت و پاش یا سرمایه گذاری؛ نشانه های حسادت

ریخت و پاش و سرمایه گذاری دو مقوله بسیار جدا از یکدیگرند.

بنا بر ادعای سایت ترانسفرمارکت، تراکتور چهارمین تیم گرانقیمت لیگ برتر ایران است. پس اگر ملاک چنین نام گذاری ای به میزان هزینه ای که مالک انجام داده است باشد، تراکتور پس از سه تیم استقلال، پرسپولیس و سپاهان، چهارمین تیم از نظر ریخت و پاش کردن است.

اگرچه نگاه ما متفاوت است. در بدترین حالت فوتبال دولتی، ارزی که در فوتبال سرمایه گذاری می شود به صورت ارز قابل بازگشت نیست. اما این سرمایه گذاری در غالب سرگرم کردن سالم جوانان و تزریق حس شادابی به جامعه، سودی هنگفت نصیب دولتمردان و مدیران در هدایت هنجار و ناهنجاری های جامعه دارد.

چه بسا در فوتبال خصوصی علاوه بر سود معنوی مذکور، با رعایت استانداردهای جهانی، دریچه ای به بازگشت ارز به خزانه فوتبال باز شود.

اصلی که باید رعایت شود، هزینه کردن برای تیم ها از صندوقی مشخص و بودجه ای تعیین شده است. با بررسی پرونده ۳ تن از مفسدان اقتصادی ورزشی کشور مشخص می شود که چه پول های هنگفتی از جیب بیت المال صرف دو تیم پایتخت نشین شده است.

واکاوی عبارت تخته گاز

نوع نگاه نویسنده به حرکت رو به رشد تراکتور، آمیخته به نفرت، حسادت و طلب آرزوی سرنگونی ست. چرا که اصطلاح “تخته گاز” رفتن معمولاً برای حرکت سریع غیر عرف منجر به سرنگونی اتخاذ می شود. نویسنده در جای جای کلمات خود نمی تواند حس نفرت، حسادت و طلب سرنگونی این تیم را پنهان سازد.

بی هویت خطاب کردن باشگاه تراختور، بررسی هویت تاریخی تراکتور در مقایسه با چند تیم خاص

در سطور بعدی پا فراتر گذاشته و با بی هویت خطاب کردن باشگاه تراکتور و زیر سؤال بردن فلسفه آن، به شدت به آن و انتخاب هوادارانش تاخته است.

 برای درک فلسفه وجودی یک باشگاه ابتدا یک مثال از سری آ می آوریم؛

در پایتخت ایتالیا از دو تیم لاتزیو و رم دربی های سراسر خشونت باری شاهدیم. برای موشکافی این موضوع، تاریخ و فلسفه تأسیس دو باشگاه را با یکدیگر مرور می کنیم:

اس اس لاتزیو، تیمی فاشیستی و حامی قشر مرفه و طبقه بالای جامعه بوده است. و در قبال آن، رم باشگاهی متشکل از طبقه کارگر و زحمت کش جامعه بوده است.

تقابل این دو باشگاه، و رفتارهای خشونت بار هواداران این دو تیم ریشه در جنگ ابدی قشر مستعمره و قشر استعمارگر دارد. یک هوادار رم، نماینده قشر زحمکتش کارگری ست. و حمایت از رم را حمایت از تمامی خواسته ها و حقوق ابتدایی شهروندی خود می داند. و مشخص است هوادار لاتزیو به دنبال رونق برده داری در عصر نوین است. و مشخصاً در بین هر دو دسته، گروهی به صورت اکتسابی و گروهی به صورت انتسابی و گروهی به صورت کورکورانه هوادار یکی از دو تیم است.

فلسفه وجودی باشگاه تراکتور برگرفته از کوشش سخت وتلاش بی وقفه و عرق کارگری ست. این تیم از بطن طبقه زحمت کش کارگر کارخانه تراکتورسازی ایران متولد شده است.

هویت تاریخی این باشگاه بر مبنای نان خوردن به عرق خون پیشانی و قوت بازوی خویش است!

عقبه تراکتور نه تنها تاریک نیست بلکه به زلالی چشمه و به صافی بلور و درخشندگی خورشید است. تراکتور، نه تیم اختصاصی خاندان پهلوی بوده و نه تیم الوات کوچه پس کوچه های شهری تازه به دوران رسیده که مؤسس آن متهم به قتل جهان پهلوان تختی بوده و سرمایه آن از پول فاحشه خانه ها و اخیراً پول کارگران بینوا و بیت المال تأمین شده باشد.

تعبیر اشتباه از دربی

اگر دربی مد نظر، دربی مفروض از نوع رم باشد. این دربی، فقط فوتبال نیست. بلکه حمایت از همه باورها و راز بقای هر قشری ست.

و اگر دربی، از نوع مادرید باشد. جنگ تثبیت برتر بودن از نظر فوتبالی با جنگ به اثبات رسیدن از همان نوع فوتبالی ست. یک رئالی می خواهد نشان دهد که جایگاه او در رئال، به حق است و یک اتلتیکویی می خواهد نشان دهد که حقی فراتر از عضو تیم دوم مادرید بودن است. اگرچه در این میان، برخی همچنان به باشگاه خود تحت هر شرایطی وفادارند.

چرا ماشین هوادار کمتری دارد؟

ماشین هرگز به اندازه تراکتور هوادار نداشت. اگرچه هواداران بسیاری داشت اما نسبت میان هواداران دو تیم به صورت محسوسی به نفع تراکتوری ها سنگینی می کرد.

ماشین، طرفداران پر و پا قرصی دارد. و بسیاری از هواداران این تیم قبول دارند که این ماشین، امتیاز گسترش فولاد تبریز را خریده است. و تنها به اسم، ماشین آنهاست. پذیرش یا عدم پذیرش ادعای آنها در حیطه بحث ما نیست.

تراکتور و ماشین هر دو از طبقه قشر کارگر هستند و چه در زمان قبل از خصوصی بودن و چه در زمان فعلی، دربی تبریز در فضایی سالم، دوستانه و بدون هیاهو برگزار شده است.

معنی دربی از نظر ایشان

از نظر نویسنده، دربی که در آن سر کسی نشکند و موی سر تا ناخن پا، مورد عنایت واقع نشود دربی نیست!

حتماً باید هزاران نفر انواع و اقسام ناسزاها را نثار یکدیگر و خانواده بی خبر از فوتبال خود کنند تا دربی، دربی شود!

و چه بهتر که چند نفری نیز در این میان کشته شود که رنگ و لعاب بیشتری بتوان به آن داد که دربی شهر ما جزء بزرگترین دربی هاست؟

بزرگترین یا بی اخلاق ترین؟

و چه بسا در شهرهای دیگر نیز با در بوق کردن این افراطی گرایی، احساسات جوانی برانگیخته شود و روی همشهری خود که هزاران کیلومتر از شهر شما دور است اسلحه بکشد و بجرم آبی یا قرمز بودن اکتسابی، به قتلش برساند تا شما آلو و زردالو در دهان، با لعاب بیشتری از دربی تان صحبت کنید!

انگلیسی ها دیگر چه می گویند؟

کسی که متولد بندر لیورپول است چگونه می تواند طرفدار تیمی باشد که متعلق به شهر منچستر است!؟

چگونه شما سالهاست با تبلیغات نادرست همه ایران را بسیج کرده اید که طرفدار دو تیم خاص باشند!؟ و گستاخی را تاجایی برسانید که تیمی باشگاهی را بزرگتر از تیم ملی یک کشور قلمداد کنید؟ با مکتبی که بازیکن تیمتان پول مردم را توسط یک متهم بگیرد و نتنها از پس دادن آن امتناع ورزد بلکه از متهمان اقتصادی کشور دفاع نیز کند!

چه کسی آشوب می کند و از این ماجرا سود می برد؟

باید پرسید شمایی که مثال های انگلیسی می زنید چه سودی از تحریک هواداران تراکتور در آستانه بازی حساس پدیده می برید؟

آشوبی که از آن دم می زنید در افکار و ذهن مسموم و منفعت طلب امثال شما خلق می شود. این مردم همواره در تاریخ دنباله روی راه ستارخان، باقرخان و شهید باکری بوده و خواهند بود.

چرا تراکتور را دوست ندارید!؟ و بهتر، چگونه ترکتوری را دوست دارید؟

شما تراکتوری را دوست دارید که در بزرگ ترین درجه، بهترین تیم شهرستانی باشد! پس از دو تیم شما. قرار گرفتن بالای این دو تیم یک جرم از نظر شما محسوب می شود.

نتنها تراکتور، بلکه هر تیمی که پایین تر از شما باشد دوست داشتنی است و اگر به رقابت عادلانه از شما سبقت بگیرد، از او و فلسفه اش اعلان برائت می کنید.

و این در مورد سایر تیم ها نیز صدق می کند. تا وقتی از شما سبقت نگیرند دوست داشتنی هستند و الا از خط قرمز شما رد شده اند.

شما تراکتور و ماشینی را دوست دارید که استعدادهای خود را تقدیم شما کند و شما با هنرنمایی های ایشان پز جام ها و افتخارات کذایی را دهید. از کریم باقری تا علیرضا اکبرپور و خیل بازیکنان بزرگی که شمارشان مرز ۱۰۰ نفر را رد می کند.

این در مورد سایر تیم ها نیز صدق می کند.

شما تراکتوری را دوست دارید که در آزادی یک هوادار هم نداشته باشد و در عوض شنیدن رکیک ترین توهین های غیر فوتبالی، از شما و فرهنگ حداکثر ۲۰۰ ساله تان تمجید کند.

شما تراکتوری را دوست دارید که در یادگار نیز ۹۰ درصد جمعیت طرفدار تیم های شما باشند. تا از نظر شما، “فوتبال” به درستی تمام تعریف شود.

در آن صورت تراکتور و هر تیم دیگری که مقابل شما قرار دارد، در پشت سر شما، هویت باخته خود را باز می یابد و عقبه تاریک را به روشنایی تبدیل می سازد!

آن خوشی هایی که داشته اید مربوط به زمان قاجار بود، حالا فوتبال ایران روز به روز به استانداردهای جهانی نزدیک و نزدیک تر می شود.

اینکه یک لیورپولی عاشق منچستر یونایتد شود به اندازه ای مضحک است که امثال شما از تراکتور تعریف کنید. نفرت شما از تراکتور طبیعی است. چرا که در بهترین شرایط که فوتبالی باشد، یک رقیب از نتیجه گیری رقیب خود خوشحال نمی شود.

اما انتظاری که از شما می رود این است که دلایل نفرت تان را به درستی بازگویی کنید که با استفاده از واژه”مغلطه” نمی توان ژست فیلسوف به خود گیرید. که متون شما در سفسطه و دور، غرق باطل بود.

SARP

[تعداد: ۴۰    میانگین: ۴.۲/۵]
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
bahman-tiraxtorchi
مهمان
bahman-tiraxtorchi

با سلام
ممنون ازمطالب خوبتان و قلم گیرایی که دارید
فرهنگ هوادارای تراختورو باید به رخ همه بکشیم ….ما بهترینیم

king
مهمان
king

تراختور نماد عدالت و غیرت و شرف و پاکی
چرتپولیس نماد فساد وجعل و نژادپرستی و فحاشی وحقارت و توهم

تراختور عاشقی
مهمان
تراختور عاشقی

چرندیات اون احمق که اصلا ارزش جواب دادن نداره و جایگاه و عظمت تراختور کبیر بر همگان مشخصه وتراختور کبیر برند بین المللی است. ما وقتمونو با این چیزها نباید تلف کنیم. درست زمانی که بحث مالکیت که راه انداخته بودند شکست خورد و در واقع به خودشون برگشت یه همچین مطلبی و نوشتن برای مشغول کردن اذهان عمومی و فراموش شدن شکستشون در بحث مالکیت و چرندیاتی که میگفتن.
این چیزها وظیفه باشگاه هست که شکایت کنه و طرفو به غلط کردن بندازه اگر باشگاه محکم پیگیرباشه دیگه کسی نمیتونه یاوه گویی کنه

امیر
مهمان
امیر

اون یار و بار اولش نیست معلوم نیست چرا باشگاه شکایت نمیکنه از چنین افرادی چرا از حق تیم و هوادار به راحتی میگذره؟ یه چرتپولیسی حقیر چرا باید به خودش جرات بده در مورد تراختور متن توهین آمیز بنویسه؟
مگه ما به چنین فرد کثیفی گفتیم تو تراختور و دوست داشته باش؟ چنین افرادی مایه ننگ هستند و همون بهتر که چرتپولیس و دوست داشته باشه ولی غلط میکنه در مورد هواداران ما مینویسه و نام تراختور و به دهن کثیفش میاره باشگاه باید شکایت کنه و گوشش چنین افراد حقیر ی و باید پیچوند

کریم
مهمان
کریم

دوست عزیز مخلص کلام اینه که تراکتور به جای اینکه یه تیم فوتبال باشه تبدیل شده به ابزار قوم گرایانه یا هویت طلبی و این چیزهای مضحک. دیگه اینهمه تفسیر و توجیه قیاس مع الفارق نمیخواد همه مون هم میدونیم. تیمهای رقبا هم از اون استفاده میکنن برای حاشیه سازی در واقع این بهانه رو اونایی که تراکتور رو تبدیل به ابزار قومیتی کردن میدن به دست رقبا. اونا هم طبیعیه وقتی زورشون در زمین به ما نمیرسه از ابزار رسانه بهره میبرن اونم درآستانه بازیهای حساس.

king
مهمان
king

مضحک این کامنتی هست که نوشتی. هر تیم با اصالت فلسفه وآرمانی داره در همه جای دنیا. تراختور هم متعلق به آذربایجان هست و در آذربایجان هم مردم خواسته های قانونی مشخصی دارند.قومی گرایی یعنی چه

کریم
مهمان
کریم

به کینگ؛ تراکتور یه تیم فوتبال هست نه سنبل تجزیه طلبی و قوم گرایی و هویت خواهی توهم گرایانه. هرکسی هم برخلاف این بگه دنبال اهداف غیرفوتبالی هست. دنبال ضربه زدن به تراکتور هست. کاری که در ۱۰ سال اخیر کردن و دودش به چشم هواداران واقعی رفته چون برای قوم گرای تجزیه طلب موفقیت تراکتور اهمیتی نداره. خواسته قانونی راه قانونی داره نه از ترس قایم شدن بین هواداران و شعارهای تجزیه طلبانه و ضد نظام دادن. و تاوانش رو تیم دادن. البته قایم شدن بین مردم قابل فهم هست چون بعد از اینهمه تبلیغات و فراخوان هنوزم موفق به برگزاری یه تجمع تک نفری در هیچ شهر آذربایجان نشدن طبیعیه از جاهایی مثل استادیوم برای نفرت پراکنی استفاده کنن.

جهانی
مهمان
جهانی

ضربه زدن به نظام؟ در اعتراضات اخیر مردم آذربایجان سکوت کردن چون هرگز با افکار سلطنت طلبی و پان ایرانیستی همراه نخواهند شد و این باعث خشم نژادپرستان آریایی شده، ضربه به نظام رو کسایی میزنند که پشت کلمه ایران و ایرانیت قایم شدن و هدفشون باز کردن عقده های نژادپرستی هست، از نظر پان ایرانیست ها شعار آذربایجان یاشاسین قوم گرایی هست ولی شعار ما نژادپرستانه آریایی هستیم عرب نمی پرستیم ملی گرایی و ستودنی.

کریم
مهمان
کریم

به جهانی؛ دوست عزیز قبل از پاسخ مطلب رو به دقت مطالعه کنید وقتی مطلب رو متوجه نمیشید شروع میکنید به آسمون ریسمون بافتن و چیزهای بی ربط. درثانی اگر تجزیه طلب و قوم گرا نیستید چرا عصبانی و آشفته میشید؟ مطلب کاملا واضح روشن و آشکار هست. یه عده ای تجزیه طلب تراکتور رو تبدیل کردن به سنبل هویت طلبی چون مردم آذربایجان به فراخوان هاشون اهمیت نمیدن نمیان بیرون آشوب کن شعاربدن که ما میخوایم جداشیم، از فضای استادیوم سواستفاده میکن. این دودش به چشم تراکتور میره به چشم هوادارانش میره و مطالبات واقعی مردم رو با دادن بهانه به دست حکومت به حاشیه میبره. اگه نقدی به این جمله بنده دارید بفرمایید تا صحبت کنیم.

علی
مهمان
علی

در قانون اساسی این کشور ماده ۱۵ مربوط به زبان اقوام ایرانی است چرا اجرا نمی شود؟هزار بار تلاش شده این قانون احرایی بشه ولی ره بجایی نبرده شما که میگویید خواسته قانونی راه قانونی داره لطفا راه قانونی را به ما نشان بدهید حق و حقوق اقوام را نمی دهند بعد میگوین خواسته قانونی راه قانونی دارد

کریم
مهمان
کریم

به علی؛ اول شما باید درکی که از اصل قانون اساسی دارید بفرمائید تا بنده ببینم نگاهتون بهش چه جوریه. دوست عزیز وقتی فضا امنیتی میشه هیچ خواسته ای راه به جایی نمیبره. صحبت بنده هم همینه. وقتی در اثر اقدامات یه عده معدود، برچسب قوم گرایی و تجزیه طلبی روی همه میخوره معلومه هرچی هم گفته شه به حاشیه میره. اول این برچسب باید کنده شه. اونم جزبا مرزبندی با این معدود گروه های ساختگی جعلی تجزیه طلب امکان پذیر نیست. وقتی بهانه از دست حکومت گرفته شد مطالبات از منظر حقوق شهروندی با استناد به قانون اساسی مطرح میشه. اونوقت کسی نمیتونه یقه شما رو بگیره بهتون برچسب بزنه چون افکار عمومی در سطح کشور ازش حمایت میکنن.

جهانی
مهمان
جهانی

از نظر شما شعار آذربایجان یاشاسین قوم گرایی هست ولی شعار ما آریایی هستیم عرب نمی پرستیم زیبا و ستودنی، هرگز مارو با افکار نژادپرستانه و مضمک خود همراه نخواهید دید.

کریم
مهمان
کریم

به جهانی؛ دوست عزیز یه مقدار در بالا پاسخ دادم.بقیه رو اینجا عرض میکنم. افکار و سلایق یه مسئله شخصی هست من نمیتونم کسی دیگه اجبار کنم چی رو دوست داشته باشه چی رو نه. اما وقتی یه نفر داخل استادیوم بنر مجعول میبره یا یه نارنجک میندازه باعث حاشیه سازی برای تیم میشه دیگه بحث شخصی نیست. اتفاقا این شعاری که گفتید و اونی هم که در همشهری زده مصداق قوم گرایی نیستن. کسی که مطلب همشهری میخونه باید جوهرکلام رو بگیره. همه چیز و اون شعارها روکه در روزنامه چاپ نمیکن. اما ازجایی که افرادی مثل شما یه سری مفروضات ذهنی از قبل دارید تمام کسانی که باهاتون همسو نیستن به یه چشم میبینید. این دقیقا شبیه اخلاق استقلالی ها و پرسپولیسی هاست. به استقلالی بگید بالای چشمت ابروهست اولین چیزی که میگه حمله به پرسپولیسه و برعکس. کاری نداره که گوینده اول طرفدار کدوم تیمه. بنده میگم اینکارها به تیم خودمون ضربه میزنه شما میزنید به خاکی.

میثم
مهمان
میثم

یوخ یاخجی یازمیبسان للش.گرک اوجور کی او توهین المیشدی شدیدا جوابین ورردین.کوتاه گلیبسن بیز.

تراختور افسانه ای
مهمان
تراختور افسانه ای

مگس چیو دوست داره؟ اون چیزی که تو دبلیو سی هست! خوب معلومه امثال اونم چیزی که لایق خودشون رو باید دوست داشته باشند خخخخ

کمال
مهمان
کمال

یاشاسین
یارو یه چرتپولیسی هست و اومده در مورد تراختور مینویسه اونم از نوع مزخرف و بعد میگه چرا دوست نداریم. مگه ما چرتپولیس و دوست داریم؟
خوب معلومه طرفدار تیم رقیب تیم مقابل و دوست نداره.ولی هیچ موقع نمیتونه بعنوان نویسنده در مورد تیم مقابل بنویسه و البته اگر نوشته توهین آمیز هم باشه باید شدیدا برخورد بشه باشگاه اگر بموقع از چنین افرادی شکایت میکرد ومیزد دهنش دیگه کسی جرات نمیکرد در مورد تیم مردمی تراختور حرفهایی که لایق خودش هست و بگه.
یه نویسنده مثلا اسدقلالی میتونه در مورد چرتپولیس نوشته توهین آمیز بنوبیسه؟ نه چون فورا باهاش برخورد میشه شکایت میشه.ولی سهل انگار ی باشگاه باعث میشه اینجور افراد حقیر پرو بشن

vahid
مهمان
vahid

بیمار رسول بهروش سریعتر به مطب دکتر سارپ مراجعه کند

مرتضی
مهمان
مرتضی

با عرض سلام و ادب احترام چند حرف دارم با چند شخص
۱.دیگر گذشت آن زمانی که حق تراکتور و امثال تراکتور را همه جوره زیر پا میگذاشتید و ما طرفداران تراکتور چاره ای جز قبول آن نداشتیم
۲.در روز جمعه سیاه وقتی که حق تراکتور را خوردند چه تماشاگرانی که از آن روز قسم خوردند که فوتبال نبینند و دیگر دور فوتبال خط کشیدند ولی از وقتی مرد متعصبی و مدیر و مدبری به اسم حاج رضا زنوزی مالک تراکتور شد باز هم به استادیوم امدند و از تیم خود حمایت کردند حاج رضا زنوزی با اهداف و تعصب و غیرتی که دارد شک نکنید تراکتور را به برند جهانی تبدیل خواهد کرد خطاب به آن خبرنگار که تراکتور را دیگر دوست نداشت زود قلم زدی عمو جان هنوز مانده موفقیت های تراکتور را ببینی و خار چشم تو امسال تو شود
۳.از گروه SARPبسیار بسیار ممنونم که از حق تراکتور و تراکتوری دفاع میکند و یک درخواست دارم که کانال تلگرامی هم داشته باشند
تراکتور خیلی موفق تر از این خواهد بود

SARP
Editor

با سلام
لینک کانال تلگرامی

https://t.me/ANALYSISF

شاهین
مهمان
شاهین

یاشاسین بو سایتی کی ازربایجانین سسی الوپ و بو راسیست و فاشیست لرین اغزیندان چالیپلار . ساغ الون
بولار تورک بیرلیندن و ازربایجانین وحدتیندن یانیرلار .
Yaşasın Azərbaycan Və Başı uca Türk Milleti

تراختورچی
مهمان
تراختورچی

با سلام و عرض خسته نباشید. حرف دل مارو تمام و کمال گفتید. من فقط خواستم به نویسنده محترم خدا قوت بگم. و اینکه بدونید متنهای شما به دل ما تراکتوریها میشینه. لطفا با قدرت ادامه بدید.

سینا
مهمان
سینا

سلام به همه دوستان. لطفا هم از نویسنده متن همشهری هم از خود روزنامه شکایت بشه. بی…. شمشیر رو از رو بستن.! حرومزاده ها… ما اصلا نیازی نداریم شما مارو دوست داشته باشین… گورتون رو گم کنید. دیشب دقیقه ۹۶بازی السد جیگرم حال اومد مخصوصا که همه گفتن آفساید بوده.. یل یاتار توفان یاتار.. یاتماز تراختور بایراقی… چطور اجازه چاپ چنین مزخرفاتی رو دادن

اصغر
مهمان
اصغر

احسن گل گفتی

اتاتورک
مهمان
اتاتورک

عالی بود یاشاسین

ملکان_ تهران تراختورچی
مهمان
ملکان_ تهران تراختورچی

چوخ چوخ گوزل یازیدی،بو یازیلاردان فقط سیزین سایتیزدا وار،یورولمایین

رضا
مهمان
رضا

شیر مادر حلالت، واقعا قلم خوبی داری

احد
مهمان
احد

ایت قورخان یره هوریر

تراختورچی
مهمان
تراختورچی

ادامه مطلب: اونا تراکتور و دوست نداشته باشن ب ،ت ولی باید بدونن که تراکتور تو قلب هوادارشه از دهان مردم حرف زدن و توهین به شعور مردم کردن کار خوبی نیست به قطاری که راه میفته سنگ میزنن امیدوارم جواب برنامه نود و رسانه های معلوم الحال رو که در استانه یک بازی مهم دیگه دارن حاشیه سازی میکنین با قهرمانی باشگاه بدیم

Masoud
مهمان
Masoud

Bizde istiglal ve perspolisden nifrstii var .

تراختورچی
مهمان
تراختورچی

این مطلبی که روزنامه همشهری کار کرده بود یه توهین به مردم ازربایجانه ایشون اولا دارن از زبان مردم ازربایجان حرف میزنن دوما دارن به شعور مردم توهین میکنن مگه مردم خودشون نمیدونن چی خوبه یا چی بده که یکی هم بیاد به اینا خط بده سوما این مطالب مطالبی از فضای مجازی اینستاگرام و تلگرام گرفته شده اونم از جبهه مخالف تراکتورسازی این نویسنده پرسپولیسی از تعصبات رنگی خودش در نوشتن این مطالب بهره گرفته همانطوری که شما با افتخار از این مطلب پست کار میکنین متاسافم برای قلم فروشان این مملکت اگه مطلبی رو از فصای مجازی برمیداریم بهتره از جناح xوهم از جناحyبا جمع بندی نهایی مطلبی رو کار کنیم و با تعصبات رنگی مطالبمون رو بی ارزش نکنیم دقیقا از دهان مردم حرف زدن در بخشی از مطالبش و در مورد قیمت بلیت ها و غیره معلومه طرف چکاره است احتمالا حافظه تاریخیش یاری نمیده در مورد هواداران پرشور و پرتعداد تراکتور که با چه سختی هایی مثلا تو بازی با سپاسی یا خیلی بازی های دیگه و احتمالا نمیخواد تعصباتش رو بروز نده عقده گشایی نکنه یا حافظه تاریخیش یاریش نمیده تقصیر کسایی هستش که به همچین ادمایی اجازه میدن تا قلم فروخته شون رو تو تو روزنامه سراسری بکار گیرند