آنالیز فوتبال
آنالیز فوتبال
چهارشنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۸

آنالیز تحلیلی تراکتور – نفت مسجد سلیمان

سیستم بازی؛ ۴۲۳۱

طبق پیش بینی، تراکتور لیکنز با سیستم ۴۲۳۱ پا به میدان گذاشت. تقریباً ۹۰% آرایش اولیه، طبق پیش بینی قبل از بازی بود.

تفاوت ۴۲۳۱ لیکنز با ۴۲۳۱ تقوی و توشاک

تفاوت ۴۲۳۱ لیکنز با دو سرمربی قبلی در آرایش و شرح وظایف دو هافبک دفاعی تیم بود. در ۴۲۳۱ توشاک و تقوی، دو هافبک دفاعی در یک خط و با وظایف یکسان به بازی گرفته می شدند. زوجی که از بین مهدی پور، طاهران و نقی زاده انتخاب می شد.

اما در ۴۲۳۱ لیکنز، دو وظیفه متفاوت به دو هافبک دفاعی تیم واگذار شده بود. وظیفه اکبر ایمانی دقیقاً مقابل دو مدافع وسط، متمایل به چپ، توپ گیری (SW) – قطع توپ (SW) – من تو من پس از رد شدن توپ از خط جلو (SW) – جارو کردن توپ های سرگردان نزدیک به محوطه خودی (SW) بازی سازی اولیه – طراحی از خط عقب (DLP) و کنترل سرعت بازی بود.

ایمانی با ۱۴ قطع توپ، ۲ قطع توپ منجر به خطا و ۱۲ قطع توپ بدون خطا و ۱ قطع توپ منجر به گل ثابت کرد بی دلیل نبود که در آنالیز ۱۵ بازی قبلی به فقدان بازیکنی با چنین خصوصیاتی ۱۵ بار اشاره شد.

در نقطه مقابل، مهدی پور کمی جلوتر از ایمانی به جای دفاع و قطع توپ، در پرس مهاجمان حریف مشارکت می کرد. او در فاز هجومی نیز در کارهای ترکیبی هافبک های تهاجمی تراکتور مشارکت فعال داشت. با وسواس بسیار از لفظ CM برای پست مهدی پور استفاده کردیم.

مطمئناً ایرادی بر نوع چینش دو هافبک دفاعی بر تقوی و توشاک وارد نیست چرا که نه توشاک و نه تقوی بازیکنی چون اکبر ایمانی را نداشتند فلذا از دو هافبک تواماً در یک خط برای ترمیم میانه میدان استفاده می کردند. اما اوج کار لیکنز، پاتریک و پیروانی در تقسیم وظایف بین این دو هافبک دفاعی بود.

نفت مسجد سلیمان

شجاعی با آزادی عمل بیشتر مقابل دو هافبک دفاعی و پشت استوکس به بازی گرفته شد.
شجاعی در نیمه نخست در قالب SS (مهاجم پشت استوکس) و AM (هافبک تهاجمی) بازی کرد. اما در نیمه دوم به عنوان OPM (پلی میکر اصلی) فضای بیشتری در اختیار گرفت و در نتیجه و آهنگ بازی تأثیر بسزایی داشت.

تحلیل تعویض های لیکنز

لیکنز نشان داد، حتی ملی پوش ها نیز می توانند کاندیدای تعویض باشند. ۴ نکته اساسی در تعویض های لیکنز وجود داشت؛

  • نخست اینکه پس از اطمینان از نتیجه حاصله، دژاگه ای که در جام ملت ها تحت فشار شدید بود را برای بازی بعدی حفظ کرد. او به اصول آمادگی بدنی بخوبی آگاه است. و بدین ترتیب ابتدا با تعویض سرشناس ترین بازیکنان اقتدار خود را به رخ کشید و همچنین مانع از مصدومیت خود دژاگه شد.
  • دوم اینکه، لیکنز و پاتریک به خوبی از شرایط تیم خبردار شده اند. آنها بخوبی متوجه این موضوع شدند که اسماعیلی فر با استوکس هماهنگی فوق العاده ای دارد و بالاجبار در پست دفاع راست به بازی گرفته می شود. افزودن تدریجی موسوی به پست تخصصی و انتقال اسماعیلی فر به پست اصلی نشان داد، لیکنز برای آینده برنامه های جامع تری دارد.
    به علت حساسیت بازی، ترجیح داد از ابتدا از موسوی در پست تخصصی استفاده نکند. اما بدون شک عملکرد فوق العاده دژاگه و شجاعی نشان داد که اسماعیلی فر جایگاه خود را در پست وینگر از دست داده است و لیکنز برای جانشینی این دو بازیکن روی اسماعیلی فر نظر مثبت دارد.
  • سوم اینکه تعویض ایمانی برای عدم تشدید مصدومیت و یقین پیدا کردن به اینکه بخدمت گیری این بازیکن با وجود چند هافبک دفاعی لزوم داشت!؟، از نظر لیکنز اجباری بود.  لیکنز با فرصت دادن به نقی زاده و در آینده، طاهران بدون شک آنها را چندین باره محک خواهد زد و در پایان فصل خواهد دید از بین ۴ هافبک مذکور کدام بازیکنان در لیست وی جایی نخواهند داشت.
  • چهارم، با تعویض شجاعی به دلایل مشابه دژاگه، بالا رفتن سن و احتمال مصدومیت بالا، بدنبال جایگزین جوان تر برای شجاعی بود.
    ممکن است اسلامی خواه در آینده جایگزین قطعی شجاعی شود و ممکن است خیلی زود و در پایان همین فصل جای خود را به یک بازیکن مستعد تر دهد. و پاسخ آن، با تعویض های به جا و آینده نگری لیکنز به زودی مشخص خواهد شد.
آهنگ بازی

آهنگ بازی در نیمه نخست، نگران کننده و البته طبیعی بود.

بدنسازی دوباره، وقفه ۵۰ روزه و نبود همه بازیکنان در تمرینات بزرگترین عامل عدم هماهنگی تیم در نیمه اول بود. اما به مرور زمان و از نیمه دوم، تیم با هماهنگی بیشتر به بازی ترکیبی فوق العاده و تک ضرب بدون حرکات اضافی روی آورد.

نکته قابل توجه و تغییر بزرگ پس از حضور لیکنز و پاتریک، عدم تعطیلی پی در پی تمرینات، آنالیز دقیق تیم خودی و حریفان و بازی تک ضرب شجاعی، دژاگه و سایر بازیکنان بود. همچنین دوباره از قابلیت های سوگیتا به نحو احسنت استفاده شد.

تاکتیک بازی

تاکتیک بازی، حرکات ترکیبی مثلثی و انتقال توپ به گوشه ها و به وینگر ها جهت پاس زمینی و ارسال پاس به عقب (عدم سانتر)، و همچنین ارسال پاس های عمقی به وینگرها و فوروارد سرعتی تیم بود.

نقطه ضعف تیم

نقطه ضعفی که در نیم فصل اول نیز پا برجا بود؛ تیم قبل از زدن گل اول، شادابی و سرعت بعد از به ثمر رساندن گل اول را ندارد. ممکن است استرس، فشار روحی و یا دفاع فشرده حریف در این امر تأثیر گذار باشد.

آنالیز نفری

فروزان؛ ۳ در روزی که چندان مورد آزمایش جدی قرار نگرفت. خروج های بی نقصی داشت. و شاهد اشتباه فاحش و یا سیو فوق العاده از وی نبودیم.

حاج صفی؛ ۳.۵

سلیمی؛ ۳.۵

طیبی؛ ۳.۵ طیبی در مهار توپ های غیر متعادل و در پرس مهاجمان تبحر بالایی دارد.

طیبی در دو مورد اقدام به بازی سازی کرد که در سیستم فعلی وظایف بازیکنان کاملاً تعریف شده است. هر دو بار، توپ این بازیکن لو رفت و اعتراض استوکس بیشتر از آنکه به نوع پاس طیبی باشد به عدم اجرای فرامین      لیکنز بود.

طیبی بهتر است توپ های اول را به یکی از هافبک های نزدیک که غالباً ایمانی ست واگذار کند. و این ریسک لو دادن توپ را به حداقل می رساند.

اسماعیلی فر؛ ۳ با افتی محسوس نسبت به نیم فصل اول مواجه شده است.

♥ ایمانی؛ ۴.۲ با ۱۴ قطع توپ، ۲ قطع توپ منجر به خطا و ۱۲ قطع توپ بدون خطا و ۱ قطع توپ منجر به گل بدون شک برترین و تأثیر گذار ترین بازیکن میدان بود.

مهدی پور؛ ۳.۵ این بازیکن بخوبی به وظایف محول شده خود عمل کرد.

شجاعی؛ ۴

دژاگه؛ ۴

سوگیتا؛ ۴ برترین بازیکن از نظر دوئل هجومی موفق سوگیتا بود. این بازیکن بیشترین موفقیت را در دوئل های تک به تک داشت.

استوکس؛ ۳.۸ علی الرغم عدم گل زنی، بدون شک تأثیر گذارترین عنصر هجومی تیم، استوکس است. این بازیکن برای جبران، عطش گل زنی دارد. و هم تیمی های او بخوبی وی را تغذیه می کنند.

 

SARP

[تعداد: ۳۹    میانگین: ۴.۵/۵]
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
ساوالان/اردبیل
مهمان
ساوالان/اردبیل

بهتراست مطالب فرهنگی راهم درخصوص رفتارمناسب هواداران درورزشگاه منتشرکنید.اشاره ای داشته باشیدبه افرادنفوذی وبدخواهان تراختورکه به شکل سازمان یافته دراستادیومهاحضورمییابندوباتوهین به داوروحریف موجبات جریمه باشگاه ومحرومیت هواداان میشوندوحتی بادادن شعارهای مضروانحرافی موجب میشوندکه بدخواهان آذربایجان بهانه برای سرکوفت هواداران تراختورپیداکنندو انواع انگ ها را حتی از تجزیه طلبان معاندوملحدبشنویم !

جهانبخش
مهمان
جهانبخش

نیم فصل اول هر گاه تیم زیر پرس بود خیلی به مشکل خوردیم خدا کنه نیم فصل دوم این کادر جدید راه حلی برای این مسئله پیدا کنند

جهانبخش
مهمان
جهانبخش

من بیشتر نگران کنستانت هستم که آیا شرایط بازی داشته باشه یا نه؟نکنه یه مهره سوخته خریده باشن،
شجاعی هم بخاطر سرعت کمش اگه سعی نکنه دریبل بزنه آدم خیالش راحت تره،
طیبی هم که در تحلیل بالا دقیقا اشاره درست شده

کمال
مهمان
کمال

یاشاسین آذربایجان
یاشاسین تراختور
به امید کنار رفتن دولت از فوتبال و پاک شدن فوتبال ایران و رسیدن حق به حقدار

تراختور کبیر و دیگر هیچ
مهمان
تراختور کبیر و دیگر هیچ

یادم رفت اینو بنویسم کنستانت قابلیت بازی در جناح چپ و هم داره و اگر دفاع چپ باشه، حاج صفی یه خط میتونه بره جلوتر بشه وینگر چپ یا بلعکس

تراختور کبیر و دیگر هیچ
مهمان
تراختور کبیر و دیگر هیچ

و اما بازی با استقلال در بازی با استقلال لازم است ترکیب تیم دونده و جنگنده و سریع باشه پس بنابراین این بازی باید اشکان فیکس باشه ومسعود رو نیمکت در صورت نیاز نیمه دوم بیاد

حاج صفی-طیبی-سلیمی-موسوی
ایمانی-مهدی پور(کنستانت اگر آماده باشه این بازی خیلی به درد میخوره)
سوگیتا-اشکان-ساسان انصاری
استوکس
در ترکیب بالا ساسان چپ هم میتونه بازی کنه و در اینصورت دانیال میتونه وینگر راست باشه
این ترکیب هم دونده است و هم سرعتی. در بازی با استقلال تیم باید دونده باشه و با تمرکز کمتر توپ لو بده چون تیم استقلال هم دونده هست و زیاد پرس میکنند و با لو رفتن توپ از اشتباهات حریف استفاده میکنند و در خط حمله هم بازیکنان سرعتی دارند. پس بنابراین ترکیب ما هم باید دونده باشه هم جنگنده هم سرعتی و به همین دلیل مسعود بهتره این بازی فیکس نباشه و اگر لازم بود نیمه دوم بیاد. بنظر من اینا نکات مهمی هست که در دو بازی آینده باید کادر فنی در نظر بگیره

تراختور کبیر و دیگر هیچ
مهمان
تراختور کبیر و دیگر هیچ

این بازی گذشت و باید بفکر بازیهای آینده باشیم من نظرمو در مورد دو بازی آینده نساجی و استقلال میگیم ادمین تو هم صلاح میدنی یه بررسی بکن
بهترین ترکیب برای بازی بعدی مقابل نساجی
فروزان
حاج صفی-طیبی-سلیمی-موسوی
ایمانی-مهدی پور
سوگیتا-شجاعی-انصاری یا دانیال
استوکس
در دوبازی آینده از بین شجاعی ودژاگه باید یکیش تو ترکیب باشه بازی با نساجی بهتره مسعود فیکس باشه و در صورت لزوم نیمه دوم اشکان بیاد اگر لازم نبود بهتره اشکان بازی نکنه چون هم چمن مصنوعی است و احتمال مصدومیت هم استراحت کنه بهتره چون بازی با استقلال بهش نیاز داریم

علی
مهمان
علی

تحلیل فوق العاده و فنی بود.همیشه سایتتونوبخاطر تحلیل های خوبتون چک میکنیم

وحید تراختورچی
مهمان
وحید تراختورچی

فقط یک مدافع وسط ششدانگ و یک مهاجم خوب و سرزن هم باید جذب بشه.و در مورد مهدی پور و پهلوان و دانیال سرمربی هر کدوم میخواد برای فصل بعد رضایت نامه اش گرفته بشه چون اینا مخصوصا دانیال ومهدی پور در تیم جا افتادن و بازیکنان خوب و بی حاشیه هم هستند پولی بابت رضایت نامه شون بدیم بهتر از اینکه بازیکن جایگزین فصل بعد بجای اینا بگیریم و اونم معلوم نیست بازیکن بعدی بیاد خوب باشه یا در تیم جا بیوفته یا نه

وحید تراختورچی
مهمان
وحید تراختورچی

انشالله همیشه مثل نیمه دوم بازی کنیم.نیمه اول در حال محک زدن حریف بودن تا در ضد حمله تیم غافلگیر نشه با هماهنگی بیشتر تیم خیلی بهتر خواهد شد.

جفری
مهمان
جفری

سلام.حقیقتا تحلیل عالی و زیبایی بود.در واقع حالا تراختور داره به ترکیب ایده آلش نزدیک میشه ولی همانطور که یکی از دوستان گفت الان اصلی ترین دغدغه ما نبود یک مهاجم سرزن و یک دفاع وسط هست که در صورت خرید این دو تیممون میتونه عالی تر از همیشه بازی کنه و نگرانی در مورد هیچ پستی نداشته باشیم.در بازی های قبل هم دیدیم که وقتی بازی گره میخورد امدن اروین به بازی چقدر در نتیجه بازی تاثیر گذار بود.یاشاسین تراختور یاشاسین زنوزی یاشاسین آذربایجان

عارف
مهمان
عارف

سلام
میتونید این نظر رو نشر نکنید. من مدتی هست که مطالب سایت شما رو میخونم، تحلیل مربوط به بازیها و بازیکنان خیلی خوبه ولی سایر مطالبتون بسیار ضعیف و در حد کامنت یک هوادار در اینستاگرام هست و اصلا کارشناسی نیست. چون واقعا شما و سایتتون رو مستعد میدونم دوتا پیشنهاد دارم اول اینکه فقط تحلیل مسابقه و بازیکن بکنید و در سایر حوزه ها مطلب ننویسید تا اعتبار سایتتون بالا باشه درسته اینطوری ممکنه هفته ای یک مطلب چاپ کنید ولی رفته رفته سایتتون به دلیل تحلیلهاش معروف و با اعتبار میشه یا میتونید حتی همین کار رو در مورد بقیه تیمها بکنید مثلا ماشین سازی. پیشنهاد دوم اینکه سعی کنید تعصبات و علایق شخصی رو در تحلیلها لحاظ نکنید مثلا من متوجه شدم شما به اکبر ایمانی علاقه خاصی دارید نباید این حس در خواننده ایجاد بشه که شما از روی علاقه شخصی تحلیل میکنید.
امیدوارم موفق باشید
شما مستعد هستید و امیدوارم مسیر پیشرفت رو پیدا کنید.

سینا
مهمان
سینا

دقیقا من هم با هر دو مورد موافقم.

تراختورچی
مهمان
تراختورچی

دیروز تیم تو نیمه اول بیشتر به حفظ توپ و خسته کردن حریف مشغول بود که لیکنز هم به این موضوع اشاره داشت که تاکتیک نیمه اول بودو هر چند چند تا موقعیت گل هم ایجاد کرد ولی نیمه دوم فوق العاده بود به جز اون اواخر که ایمانی با نقی زاده تعویض شد ایمانی و مهدیپور زوج خوبی تشکیل داده بودن تا وقتی که ایمانی تو زمین بود حریف حتی یه توپ هم سمت دروازه ما نیاورد وحتی نبض بازی رو در دست گرفته بود و هر وقت میخواست به بازی سرعت میداد و هر وقت هم میخواست تعادل ایجاد میکرد ولی نقی زاده بازیکن خوبی ولی هافبک رو به جلویی که توپ گیر نیست نباید زمین میومد همون نبض بازی رو هم از دس دادیم و حریف اواخر رو دروازمون خیمه زده بود و تیم یکم هم باید روی ضربات اخر کار کنه

نادر
مهمان
نادر

مطلب خوبی بود. تراکتور توشاک و تقوی و لیکنز هر سه روند صعودی و روبه رشدی رو طی کردن و میکنن. سیستم هاشون تقریبا مشابه هست با این تفاوت که هرکدوم اومده نقاط ضعف قبلی رو ترمیم کرده و بازیکنان جدیدی رو هم برای این کار داشته و حتی در استفاده از بازیکنان هم شبیه هستند. و این بهترین کار ممکن برای هر مربی هست که در کوران بازی ها میاد بازیکنان رو خودش انتخاب نکرده و فرصت چندانی هم برای انتقال افکار تاکتیکی نداره. این وسط صد البته نقش پیروانی مهم هست که خوشبختانه از اول در کنار تیم بوده و کمک فراوانی رو در شناخت تیم و حریفان به لیکنز میکنه. یه نکته مهم هم اینه که ما هنوز به یه مهاجم و یه مدافع میانی نیاز داریم. شاید در مقابل تیمهایی در سطح نفت مسجد سلیمان مشکل چندانی پیش نیاد اما در مقابل تیم های قوی تر با بازیکنان بهتر و تاکتیک تیمی قوی تر میتونه کمبود مهره کاردستمون بده. اگه حداقل اروین برگرده کمک زیادی به خط آتش تراکتور خواهد شد. با آرزوی موفقیت برای تراکتور در بازی های بعدی.

مرتضی
مهمان
مرتضی

تشکر آقای SRAP بابت ارائه تحلیل های خوب و نکات آموزشی.واقعا بنده به شخصه با هر مقاله شما کلی چیز یاد میگیرم.فکر میکنم اکبر ایمانی به عنوان نیاز مبرم تیم به هافبک دفاعی مخرب دیروز تونست میانه میدان رو قبضه کنه و این یعنی خرید خوب و حساب شده. ضمنا معتقدم مسعود شجاعی فوق العاده بود. ما باید قدر این بازیکنو بیشتر بدونیم. همه تیم های لیگ برتری آرزوی داشتن مسعود رو تو تیمشون دارن. روی دو گل تاثیر مستقیم داشت و البته این هم دلیل دیگه ای برای وجود یه هافبک دفاعی پشت مسعوده واسه اینکه بازیکنی فانتزی مثل مسعود تو حملات فراغ بال بیشتری داشته باشه.

مرتضی
مهمان
مرتضی

فوتبال یعنی همین . دیروز واقعا لذت بردیم از ترکیب حساب شده و بازی حساب شده

میلاد تی تی
مهمان
میلاد تی تی

نیمه دوم خیلی خوب بود فقط کاش یه مهاجم سرزن هم داشتیم تا اجازه ندیم بازی گره بخوره.و وقتی حریف اتوبوسی دفاع میکنه خیالمون راحت میشد چون هرچه تراختور زودتر به گل برسه احتمال برد بیشتر میشه و همچنین احتمال برد پرگل هم زیاد میشه

سعید
مهمان
سعید

تفاوت لیکنز وتقوی و در استفاده از سوگیتا رو گل دوم ببینید و حرکت سوگیتا و پاس مسعود که چه جوری سوگیتا از عقب اضافه شد ومسعود با تایمینگ مناسب پاس و داد. یا با جابجایی ها وپاس های در عمق که اگر روز خوب استوکس بود نتیچه باور نکردنی میشد

محمدر
مهمان
محمدر

من دیروز از سر لجبازی مطلبی به شوخی گفتم که به مذاق دوستان خوش نیامد ؛ ولی من بعنوان هوادر چند آتیشه تراکتور آرزوم موفقیت تراکتور هست ؛ ولی در مورد ترکیب تراکتور حاج صفی در این بازی نشان داد هر موقع بعنوان وینگر چپ بوده موفق عمل کرده و قلعه نویی بیخود نبوده که میخواسته حاج صفی رو با ۳ بازیکن سپاهان تعویض کنه ، بنظرم ترکیب ایده آل برای تراکتور ؛ انصاری با استوکس : پشت سرشان شجاعی : وینگر راست اسماعیلی فر : وینگر و مدافع چپ حاج صفی : وسط میدان دژاگه : هافبک دفاعی ایمانی : مدافع راست موسوی : مدافعین وسط سلیمی و طیبی و دروازبان فروزان یا اخباری؛ مطمنا استفاده بازیکنان در پست تخصصی بهتر جواب خواهد داد

هادی
مهمان
هادی

سلام دوست عزیز . این ترکیبی که شما نوشتین کاملا اشتباهه ! چون دفاع چپ وجود نداره . درسته که مدافعان کناری زمان حمله به جلو نفوذ میکنند ولی اینکه شما به یک بازیکن ۲ تا پست خیلی دور از هم رو دادین کاملا اشتباهه . اینکه شما نوشتین حاج صفی وینگر و دفاع چپ ، در عمل ۸۰ متر با هم فاصله دارند . انگار زمانی که رونالدو در رئال بود ، مارسلو رو حذف کنی و بگی رونالدو وینگر و دفاع چپ !!!

محمد
مهمان
محمد

بله دیگه از این به بعد بازیکن محبوب ادمین هر بازی بهترین بازیکن میشه.وظیفه هافبک دفاعی توپگیری هست دیگه، مسعود بهترین بازیکن زمین بود و نمره استوکس و هم زیاد دادی چون زیاد موقعیت از دست داد و وظیفه مهاجم گلزنی هست