آنالیز فوتبال
آنالیز فوتبال
پنج شنبه, ۸ خرداد ۱۳۹۹

به نظر شما دلیل باخت سنگین ایران به ژاپن چه بود؟

به نظر شما دلیل باخت سنگین ایران به ژاپن چه بود؟

وقتی ما در قضاوت هایمان اشتباه می کنیم به اندازه همان گزارشگری که بر پیکر شیر مرده لگد می زند گناهکاریم!
ما به تیمی باختیم که اروگوئه را به راحتی می برد و مقابل تیمی چون بلژیک، تا دقیقه ۸۶، با نتیجه ۲-۰ به سادگی فوتبال بازی می کند. و ما مقابل تیمی که نام تیم ملی یک کشور درجه شاید ۵ با دمپایی مقابل کمپ و بدون خبردار بودن مسؤلان ورزشی آن کشور مانند ۱۰-۱۱ تن نوجوانی که تایم فوتسال دارند به سختی مسابقه دوستانه تدارک می بینیم.

خدمات کیروش

ایران تیمی نبود که قهرمان جام جهانی شود. نمایش های خیره کننده در دو جام جهانی برابر آرژانتین مسی، پرتغال رونالدو و اسپانیا انتظارات را به صورت غیر منطقی از تیم ملی ایران بالا برد.

نه به مانند تیم ملی فوتسال ایران که به عنوان یک مدعی بزرگ در جام جهانی جایگاه خود را تثبیت کرده است. قبل از حضور کیروش، سقف آروزی تیم ملی فوتبال ایران و هواداران آن حضور در جام جهانی و کسب نتایج آبرومند بود.

ایران با حضور کارلوس کیروش دوبار به صورت مستقیم به جام جهانی صعود کرد. در دوره اول نتایج قابل قبولی کسب کرد و در دوره دوم فراتر از حد تصور ظاهر شد.

حذف در جام ملت های آسیای قبلی با اشتباه تیم داوری استرالیایی و حذف در نیمه نهایی توسط تیم ژاپن نتایج چندان درخشانی برای تیم ملی ایران محسوب نمی شود. اگرچه نزدیک به نیم قرن است ایران با بهترین های آسیا نیز موفق به کسب مقام قهرمانی نشده است.

اشتباهات کیروش

کیروش دو اشتباه بزرگ در ایران داشت.

  • نظم و پایبند بودن به اصول حرفه ای
  • انتخاب های بعضاً اشتباه

دیسیپلین، انضباط و حرفه ای گری کیروش برای برخی از فوتبالی های کشور غیر قابل هضم بود. از برخی مربیان داخلی، خارجی، رسانه ها و حتی گزارشگران.

کیروش اگرچه از خط کشیدن روی نام هایی نظیر مهدی رحمتی، هادی عقیلی و محمد رضا خلعتبری خط بطلانی بر بازیکن سالاری و رنگ پرستی عوام فریبانه در تیم ملی کشید اما او تاوان برخی انتخاب های عجیب را نیز در برهه های مختلف به سختی داده است.

با آنالیز هر سه گل تیم ملی، نقش رامین رضائیان بسیار پر رنگ است. کنعانی زادگان به خوبی مهاجم حریف را پوشش داد و اگرچه در ادامه بازی مثل هر ۶ مدافع دیگر تیم ملی اشتباه کرد اما اصلی ترین بازیکنی که باید در ادامه، سنتر بک تیم ملی را پوشش می داد، رامین رضائیان بود. که به جای پوشش هم تیمی اش، ثانیه های طلائی را به مشاجره با داور گذراند.

او در گل دوم نیز، با پرتاب و پاس به عقب اشتباه، زمینه ساز پنالتی و فروپاشی ساختار نظم ایران گشت. در گل سوم نیز به طور مستقیم نتوانست از پس حریف مستقیم خود بر بیاید.

مثل جام جهانی و مقابل اسپانیا که با دفع ناشیانه و به نوعی گل به خودی رضائیان، ایران امتیاز حساسی مقابل اسپانیا از دست داد.

عدم دعوت از مهدی کیانی و در برهه ای محمد ایران پوریان و عدم استفاده از ووریا غفوری و اصرار عجیب به بودن رضائیان در هر اردویی یکی از بزرگ ترین اشتباهات کیروش در تاریخ ۸ ساله تیم ملی فوتبال کشور است.

نقش رسانه ها در ایجاد فشار روی بازیکنان و کادر فنی

با نگاهی بر نقدهای رسانه ها و خصوصاً یکی از برنامه های شبکه تلوزیونی کشور، چنان به نظر می رسید که عده ای بدون اندیشیدن به موقعیت استثنایی تیم ملی طی یک نیم قرن، تنها به دلایل تعلقات رنگی و خصوصاً مسائل شخصی سعی در تخریب بازیکنان تیم ملی و کادر فنی آن داشته و دارند.
متأسفانه علاوه بر آنکه تیم ملی در دوره کارلوس کیروش نتنها از حضور رسانه ها به عنوان حامی، بی نصیب بود بلکه غالب آنها را مقابل خود می دید! و این خود دلیلی بر عدم باج دهی کیروش و شخصیت فوق العاده این مربی بزرگ بود.

استرس بازیکنان در دیدار نیمه نهایی

تیم ۹۶ که به جرأت بزرگترین تیم ملی تاریخ فوتبال ایران تا به امروز است از رسیدن به دیدار نهایی بازماند. بازیکنان ۲۰۱۹ فشار بسیار سنگین روحی را در دیدار نیمه نهایی برابر تیم قدرتمند ژاپن متحمل شدند. فشار رسانه ها و منتقدان منصف و غیر منصف داخلی و ایجاد انتظار بیجا برای قهرمانی آسان در آسیا با ضعیف قلمداد کردن رقبا توسط برخی رسانه ها به خوبی در نحوه بازی بازیکنان در دیدار نیمه نهایی مشخص بود. شاید تنها فردی که به صورت مداوم با مدعی قلمداد نکردن تیم ایران سعی در کاهش این فشار داشت، شخص کارلوس کیروش بود. اما اصرار عجیب و شاید به عمد برخی رسانه ها و حتی برخی برنامه های ورزشی صدا و سیما دقیقاً بسان خنجری بر پهلوی پیکر خسته تیم ملی بود.

نقش داوری کشور

حمایت های داوری از برخی تیم های کشور، بازیکنان را بد عادت کرده است تا به هر صحنه ا ی اعتراض کنند. اگر بیرانوند، خلیل زاده، حسینی، کنعانی زادگان، امیری و … با قضاوت داوری صحیح در لیگ داخلی به سزای اعتراض های بیجا می رسیدند امروز شاید ایران بازنده این دیدار نبود.

بزرگترین عامل شکست تیم ملی

بزرگترین عامل شکست تیم ملی نه رامین رضائیان بود و نه کنعانی زادگان. ورزش کشور از نبود ساختار قدرتمند و سیستماتیک رنج می برد. بر خی که هیچ سر رشته ای از مدیریت ورزشی ندارند برای نزدیک به ۳ دهه بر مسند مدیریت  فوتبالی و ورزشی خیمه زده اند. ایران، سرزمینی با استعداد های فراوان از مدیریت آنها رنج می برد. در نقطه متقابل ژاپن برای مردمی که هیچ رغبتی به بازی فوتبال نداشتند برنامه کلان می ریزد.

در نگاه نخست، ضربه چرخشی اوزارا به اندازه بازی هوایی بازیکنان هاناوا مثل شوت سرکش کاجیرو یوگا که دیوار استادیوم را می شکافد، مسخره به نظر می رسد. اما در حقیقت این آغاز عصر طلائی فوتبال ژاپن است. دعوت از عموم مردم برای درک زیبایی های فوتبال.
درست در نقطه مقابل، در کشوری با ظرفیت های عظیم، آپارتمان سازی در زمین های خاکی کشور که ریشه استعدادهای خود جوش را می خشکاند.
قدرت نمایی در جام جهانی و جام ملت های آسیا، دستاورد همه برنامه ریزی های ژاپن در طول ۳ دهه اخیر است. دقیقاً مصادف با عدم نتیجه گیری سایر تیم های آسیایی.

حالا مهم نیست که سرمربی کاشیما آنتلرز یا ناقویا گرامپوس چه کسی است! حتی به زودی نام سرمربی ای که ژاپن را به فینال برد رو به فراموشی سپرده خواهد شد. مثل برانکو ایوانکوویچ که مانند کارلوس کیروش بالاخره به وطن خود بازخواهد گشت. اما افسوس برای طرز تفکر همین ملت و خود ما باقی خواهد ماند. جایی که خود ما از وجود نظم و اصول حرفه ای گری در فوتبال رنج کشیدیم! و تاب مقابله با زد و بند را نیاوردیم.

وقتی ما در قضاوت هایمان اشتباه می کنیم به اندازه همان گزارشگری که بر پیکر شیر مرده لگد می زند گناهکاریم!
ما به تیمی باختیم که اروگوئه را به راحتی می برد و مقابل تیمی چون بلژیک، تا دقیقه ۸۶، با نتیجه ۲-۰ به سادگی فوتبال بازی می کند. و ما مقابل تیمی که نام تیم ملی یک کشور درجه شاید ۵ با دمپایی مقابل کمپ و بدون خبردار بودن مسؤلان ورزشی آن کشور مانند ۱۰-۱۱ تن نوجوانی که تایم فوتسال دارند به سختی مسابقه دوستانه تدارک می بینیم. و حالا صحبت از امکانات عالی داریم.

باختیم چون حق ژاپن برد بود! چون آنها شایسته تر از ما بودند. اگرچه فاصله تیمی که کیروش ساخته بود ۳ گل نبود. تیم ما زمانی باخت که از همان دقیقه اول بازی، تحت فشار بازی، به طور عصبی حتی قادر به دفع ناقص توپ نبود. چون به اندازه کافی مقابل تیم های قدرتمند بازی نکرده ایم. و ایران حریفی بود برای ژاپن ، ضعیف تر از اروگوئه و خیلی تیم های دیگر که با آنها نیز به سادگی آب خوردن فوتبال بازی می کند.
ایران باخت! چون عطش و استرس برد داشت. ایران برای اثبات لیاقت خود سال هاست در عطش قهرمانی است. اما برای قهرمانی چیزی بیشتر از عطش نیاز دارد. همراهی و یا دست کم عدم خیانت و مزاحمت.
سکوت! تنها واژه ای بود که از منتقدان مغرض یا دلسوز تیم ملی انتظار می رفت. و همراهی رسانه ها از تیم ملی لااقل به اندازه حمایت از یک تیم باشگاهی خاص!

سوگواری امروز برای کل مردم ایران است. منتقد و حامی به یک اندازه یک فرصت استثنائی دیگر را از دست دادند. ژاپن همچنان با سرعت غیر قابل تصور به سمت موفقیت حرکت می کند. و متأسفانه فوتبال ایران با سرعتی کمی کمتر به عقب باز می گردد.

با آرزوی موفقیت برای کارلوس کیروش بزرگ که قضاوت درباره تیم ملی که او ساخت به آیندگان واگذار می شود. و تشکر ویژه از بازیکنانی که با تمامی توان جنگیدند. از نظر ما آنها قهرمان هستند. چون علاوه بر ژاپن و مردمش، ایرانی های زیادی را نیز مقابل خود می دیدند.

SARP

کانال تلگرام

[تعداد: ۱۲    میانگین: ۴.۳/۵]
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
تیزقلم
مهمان
تیزقلم

سلام
چطور میشه به سایت تون مطلب داد؟

محمد
مهمان
محمد

کی روش چیکار کنه،هنوز بازیکنها ی ما نمیدونن تا داور سوت نزنه،بازی در جریانه،بیرانوند هم تو این بازی رید،اصلا یه جوری دیگه داشتن برای باختن بازی می کردند،نمی دونم احتمالا کل جریان عمدی بود.مرگ بر وزیر چترپولیس

قولی
مهمان
قولی

یک کلام بازیکنا ضعیف هستن .فوتبال ایران ضعیفه .الکی بهونه نیاریم همیشه بندازیم گردن یکی دیگه . صداوسیما وگزارشگر الکی جو میده بازیکنا رو بزرگ میکنه .

آیدین
مهمان
آیدین

تیم ملی دوران عابدزاده خیلی بهتر از تیم ملی الان است الان یک تعداد فقط اسم دارند این تیم ملی حتی اگه قهرمان هم می شدجذاب نبود و خوب بازی نمی کنند تراختور خودش از تیم ملی خیلی بهتره

ساوالان/اردبیل
مهمان
ساوالان/اردبیل

درست است که شکست ایران موجب ناراحتی خیلیهاشد،اماهمین شکست تیم ملی وکیروش موجبات شادی خیلی های دیگرراهم فراهم کرد!کادرفنی وهواداران تیم مافوق تیم ملی«پرس پانیست» ازخوشحالی درپوست خودنمیگنجند! به پرس پانیستهای عزیزوجناب برانکو وتمام بازیکنان متمردوپیرو مکتب بازیکن سالاری وهکذا دلالان وپورسانت بگیرهاونیزگزارشگران ومجریان اهل مکتب مداهنه گری خیابانی و….تبریک عرض میکنیم.!

باتعذرازآنانیکه ازقلم افتادند…

مهران تراختورچي
مهمان
مهران تراختورچي

ديروز تصويري از ابراهيم شكوري دبير فدراسيون فوتبال !!!! ( كه در حد دفترداريش هم نيستن ) در كنار هروه رنارد مربي تيم ملي مراكش در جام جهاني ديدم.
چقدر اين عكس شرم آور است . مسئولين رده بالاي كشورمان قبل بازي حساس با ژاپن بجاي اينكه كنار تيم ملي باشن دست هروه رنار رو گرفته رفتن جايگاه ويژه . تف به غيرتشون كه با خيانت مافيايي شان پرچم كشورمان را خواباندند و مردمي كه به اميد فينال استاديوم بودن و ميليونها ايراني عاشق پشت تلويزيون ها را با چشماني اشكبار بدرقه كردند .
تا زمانيكه امثال اين خيانت كارها كه منافع ملي را قرباني منافع شخصي مي كنند هيچ موفقيتي عايد كشور مقدسمان ايران نخواهد شد .
درود به شرف كيروش كه از اين اقايون باغيرت تر و ايراني تر بود و تا ديقه نود جنگيد .
تيم ملي ما قرباني خيانت و سياسي كاري مافياي فدراسيون و جناب وزير ورزش ( وزيري كه نمي داند ارزش برافراشته شدن پرچم مقدس ايران يعني چي – وزيري كه تيم پرسپوليس برايش با ارزش تر از تيم ملي است ) شد .
شرمنده اشك مردم شديم همين .

تراختور کبیر و دیگر هیچ
مهمان
تراختور کبیر و دیگر هیچ

تراختور نیاز به جذب سه بازیکن دیگه داره. یه دفاع وسط ششدانگ و دو تا مهاجم

تراختور کبیر و دیگر هیچ
مهمان
تراختور کبیر و دیگر هیچ

جام ملتها هم تمام شد وچیزی که دوباره به همه ثابت شد لجن بود چرتپولیسیها بود تیمی که نماد فساد وحقارت است و یه مش وحشی طرفدارشن

ائلمان(اورجینال)
مهمان
ائلمان(اورجینال)

تبریک به لجنپولیسی های وطن فروش و خائن و حقیر
الان بنده خداها نمیدونند از باخت تیم ملی خوشحال باشن یا از برد ژاپن ناراحت هر چی باشه نماینده ژاپن لجنپولیسی هارو سوزونده خخخخ

میلاد تی تی
مهمان
میلاد تی تی

بودا جام ملتهای سیا. ایندی قیدوخ لیگه تئزولون مهاجم آلون. بیدا او گیژ اورینن باشارمیلار بولار ؟ هاواخ خارجی مهاجم آلاجاخ؟

تراختور عاشقی
مهمان
تراختور عاشقی

کنعانی زادگان+سردار
و یک مهاجم خارجی ششدانگ دیگه باید بگیریم. کمتر از ده روز مونده لیگ شروع بشه زودتر تموم کنن.یکی از مدافعان وسطمونو(مهدی زاده یا عبدالله زاده) رو بدیم ماشین سازی کنعانی زادگان بیاد تراختور

میلاد تی تی
مهمان
میلاد تی تی

هن ها اوزودی. یوزه یوز موافیقم

تراختور عاشقی
مهمان
تراختور عاشقی

هر سه گل از سمت رضائیان فقط بلده مخ داور و بخوره 🙂

محمد
مهمان
محمد

هیچی از ارزشهای فوتبال آماتور و فاسد کشور و فدراسیون مافیایی و وزیر ورزش لنگی کم نمیشه.
ژاپن-قطر،امارات ایران به سه تیم اول نگاه کنید تیمهایی در نیمه نهایی هستن که از هر لحاظ لایق هستند امکانات کشور ما رو مقایسه کنید با اونا.اونا باید قهرمان بشن یا تیمی که یه زمین تمرین درست حسابی نداره ؟

سالار
مهمان
سالار

وقتی ۴۳ ساله ایران هیچ عنوانی بدست نیاورده یعنی خیلی جاهای فوتبال این کشور میلنگه.با حرف که نمیشه باید مقدمات و فراهم کرد برنامه ریزی کرد امکانات داشت وگرنه همه تیم ها دوست دارن قهرمان بشن به دوست داشتن که نیست. تا همینجا هم به لطف کیروش تیم بالا اومد

امید تی تی
مهمان
امید تی تی

کاملا مشخص بود سطح ژاپن بالاست.ساختار دارند امکانات دارند لیگ حرفه ای دارن و…
روگل اول حتی اگر اون اشتباه هم نبود من بعید میدونم در این بازی تیم ملی برنده میشد. ایران اگر میخواد حرفی برای گفتن داشته باشه لیگ کشور باید حرفه ای بشه و ساختار های فوتبال کشور درست بشه

مرتضي
مهمان
مرتضي

پرتغال دوز دي ها!