آنالیز فوتبال
آنالیز فوتبال
چهارشنبه, ۲۶ دی ۱۳۹۷

تحلیل انتخاب جورج لیکنز ۲

دوران سرمربی گری جورج لیکنز به دو دسته ملی و باشگاهی تقسیم می شود.

رزومه ملی

او ۵ بار هدایت تیم های ملی را بر عهده گرفته است. دوبار تیم ملی کشورش(۱۹۹۷-۱۹۹۹ و ۲۰۱۰-۲۰۱۲)، دو بار تیم ملی الجزایر(۲۰۰۳ و ۲۰۱۷-۲۰۱۶)، یک بار تیم ملی تونس (۲۰۱۵-۲۰۱۴) و یک بار تیم ملی مجارستان (۲۰۱۸-۲۰۱۷).

تیم ملی بلژیک دوره اول ۱۹۹۷-۱۹۹۹
نخستین بار که جورج لیکنز هدایت یک تیم ملی را برعهده گرفت، تیم ملی کشورش بلژیک بود. لیکنز در آن دوره ۲۹ بار بر روی نیمکت بلژیک نشست. حاصل کار لیکنز ۱۰ برد، ۱۰ تساوی و ۹ باخت بود.
۵ باخت متوالی به یونان، جمهوری چک، بلغارستان، مصر و رومانی، دو تساوی مقابل پرو و ژاپن و برد مقابل کره و سرانجام باخت به فنلاند، حاصل نتایج ۹ بازی اخیر جورج لیکنز در سال ۱۹۹۹ بود که صبر مدیران ارشد فوتبال بلژیک را لبریز کرد و او از تیم ملی بلژیک کنار گذاشته شد.

تیم ملی بلژیک دوره دوم ۲۰۱۰-۲۰۱۲
لیکنز در دومین دوره نیز ۱۹ بار هدایت تیم ملی کشورش را بر عهده داشت. ۸ برد، ۷ تساوی و ۴ باخت حاصل کار وی بود. ۴ باخت لیکنز برابر فنلاند، ترکیه و دوبار آلمان رقم خورد. او در دومین دوره نتایج به مراتب بهتری کسب کرد. برد برابر ایالات متحده، روسیه، رومانی و اتریش و متوقف کردن یونان و فرانسه از نتایج خوب لیکنز در دومین دوره حضور وی روی نیمکت تیم ملی بلژیک بود. اما اهمیت حضور لیکنز بیشتر به خاطر تغییر نسل تیم ملی بلژیک بود تا کسب نتایج موقت. بدون شک جورج لیکنز با دعوت و تربیت نسل جدید ستاره های تیم ملی بلژیک که منجر به درخشش در جام جهانی اخیر شد، نقشی غیر قابل انکار داشت.

تیم ملی مجارستان (۲۰۱۸-۲۰۱۷)
آخرین باری که لیکنز به عنوان سرمربی یک تیم ملی روی نیمکت نشست مربوط به دو سال قبل است. او هرگز در بازی های رسمی به عنوان سرمربی تیم ملی مجارستان روی نیمکت این تیم ننشست. ۳ باخت و ۱ تساوی در قالب بازی های دوستانه به ترتیب مقابل تیم های، قزاقستان، اسکاتلند، استرالیا و بلاروس نتایجی نبود که فدراسیون فوتبال مجارستان را مجاب به ادامه همکاری با لیکنز کند.

تیم ملی الجزایر (۲۰۰۳)
در اواخر سال ۲۰۰۲، لیکنز به عنوان سرمربی تیم ملی الجزایر انتخاب شد. فدراسیون الجزایر برای جام ملت های آفریقا ۲۰۰۴ روی لیکنز حساب باز کرده بودند اما به دلیل اصرار لیکنز و مشکلات خانوادگی، او به بلژیک بازگشت.
الجزایر(۲۰۱۶-۲۰۱۷)
او در سال ۲۰۱۶ دوباره به الجزایر بازگشت و این تیم را به مرحله نهایی جام ملت های آفریقا رساند اما با حذف در مرحله گروهی از سمت خود استعفا داد.

تیم ملی تونس (۲۰۱۵-۲۰۱۴)
در سال ۲۰۱۴ با قراردادی ۲ ساله هدایت تیم ملی تونس را برعهده گرفت. او توانست تیم ملی تونس را به مرحله یک چهارم نهایی برساند و در آن مرحله به میزبان بازی ها باخت تا از مسابقات حذف شود. پس از باخت تونس، قرارداد لیکنز به صورت توافقی لغو شد.

رزومه باشگاهی

باشگاه ساحل تونس
آخرین باشگاه لیکنز، تیم ساحل تونس است. او فصل قبل هدایت این تیم تونسی را برعهده داشت. و تیم را تا مرحله یک چهارم نهایی مسابقات فوتبال عرب بالا برد. اما نتایج ضعیف در لیگ تونس، زمینه ساز اخراج لیکنز از باشگاه تونسی شد.
آخرین مقام درخور لیکنز به سال ۱۹۹۹ باز می گردد. حال آنکه در فاصله سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۹ او تنها موفق به کسب یک قهرمانی شده است. و غالب دستاوردهای لیکنز به قبل از سال ۱۹۹۱ باز می گردد.

بدون شک رزومه تونی اولیویرا بسیار پربارتر از لیکنز بلژیکی است و علاوه بر آن شناخت نسبتاً مناسبی از شرایط لیگ ایران و باشگاه تراکتور داشت.

حال که باشگاه تصمیم به انتخاب یک مربی جوان تر داشت و روی نام ساغلام ریسک نکرد. انتظار می رفت گزینه قابل اعتماد تر و بروزتری انتخاب می کرد.

با شناختی که از لیکنز داریم، او در امر استعداد یابی و تغییر نسل شهره است. واین مغایر با رفتارها و خواسته قلبی زنوزی و هواداران تراکتور است.

امیدواریم تراکتور با لیکنز به نخستین قهرمانی لیگ دست یابد. اما از دست دادن این همه زمان (پس از اخراج توشاک) باید ارزش یک انتخاب قابل تر و کم ریسک تر را می داشت. و انتخاب جدید نیز نشان می دهد زنوزی یا مشاوران فنی قابلی ندارد و یا خودسر و بدون مشورت دست به انتخاب می زند.

احتمال عقب افتادن ساخت تراکتور رؤیایی با این انتخاب دوباره به تعویق افتاد، و لیکنز به مراتب از رزومه پایین تری از توشاک برخوردار است. این انتخاب ها بیش از آنکه موفقیت تراکتور در این فصل را تحت الشعاع قرار دهد، بیشتر آینده مدیریتی این تیم را تاریک و مبهم نشان می دهد.

اما هواداران تراکتور برای گسستن این دور باطل، باید و باید تیم خود را تا پایان فصل حمایت کنند. این تیم آنقدر ستاره دارد که حتی با یک مربی ضعیف نتیجه بگیرد. اگرچه در فوتبال مدرن، تاکتیک و برنامه، حرف اول و آخر را در فوتبال می زند.

SARP

کانال تلگرام: https://t.me/ANALYSISF

[تعداد: ۷۰    میانگین: ۲.۷/۵]

18
دیدگاه بگذارید

avatar
13 نظرات
5 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
13 نویسندگان دیدگاه
بهزادحسینتراختور کبیر و دیگر هیچسعیدمحمدرضا آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
بهزاد
مهمان
بهزاد

با سلام و تشکر از تنها سایت منصف تحلیل و آنالیز اخبار فوتبالی
لیکنز با صلاحدید گردانندگان تراختور به این تیم اضافه شده و بنظرم با ابزار مناسبی که از نظر کیفیت بازیکنان دارد امکان قهرمانی اش بسیار بالاست
حالا که گوچی نیامده انتخاب مهاجم را به خود مربی واگذار کنیم

حسین
مهمان
حسین

سلام به نویسنده عزیز
مشاور و راهنما حاج اقا زنوزی ، اون بی سواد رسول خطیبی هستش که زیر اب کیانی و تونی رو هم زده
جالب حین دستمال کشیدن به زنوزی میگه تونی شوفره ، اقای خطیبی تیم زمان تونی هم هماهنگ هم با تاکتیک بازی میکرد و قهرمانی جام حذفی هم ماله تونیه. نایب قهرمانی هم مال اونه ،
حیف که حاج زنوزی یه اخلاق بدی که داره به حرف این و اون زیاد گوش میده و واسطه اون تو شرکتهاش و باشگاهش زود زود مدیر عامل و مدیرهاشو عوض میکنه و عدم ثبات باعث شکسته

تراختور کبیر و دیگر هیچ
مهمان
تراختور کبیر و دیگر هیچ

البته همه اینا که نوشتین وبقیه اشاره کردند با اینکه مهم است ولی روکاغذ هست
من فقط به یک نکته اشاره میکنم مطمئن باشید اگر لیکنز و برای نتیجه گرفتن آورده باشند و شرایط و برای نتیجه گیری فراهم کنند و خود لیکنز هم انگیزه کار وموفقیت داشته باشه تیم موفق خواهد شد.
بدترین مربیان اروپایی هم از بهترین مربیان داخلی ایران یه سر و گردن بالاترند. لیکنز که یه سرمربی با سابقه است وسوابق بدی هم نداره

سعید
مهمان
سعید

بله بعد از چندین ماه زمان از دست دادن انتظار، فوساتی یا میشل پردوم یا مربی هایی از این دست که هم از لحاظ سنی و هم رزومه و هم انگیزه شرایط بهتری داشتن انتخاب میشدن.
شاید لیکنز اصلا بهترین نتایج و با تراختور بگیره ولی مربی با توجه به رزومه اش انتخاب میکنند اینجوری ریسکش کمتره و اگر موفق هم نبود مسئول میتونه سینه سپر کنه و بگه مربی با رزومه خوب آوردم و از انتخابش دفاع کنه.
ولی باز هم مثل مورد توشاک میشه حدس هایی زد که هدف از انتخاب چنین مربی چیه در آینده رو خواهد شد ولی حرف اول و اخر ما به مسئولان باشگاه اینکه به هیچ وجه ما از سرمربی داخلی حمایت نخواهیم کرد هر چقدر هم سرمربی خارجی باب میلتون بیارید و تا نتیجه نگیره و بزارید کنار تا مربی داخلی بیارید تیرتون به سنگ خواهد خورد انقدر که مجبور خواهید شد بالاخره یه سرمربی لایق خارجی برای نتیجه گرفتن بیارن برای تراختور.

محمدرضا
مهمان
محمدرضا

در حالی که ما هواداران منتظر یک مربی جوان و با انگیزه و جسور بودیم ( مثل ارسون یانال) باشگاه با انتخاب لیکنز ما را غافلگیر کرد ؛ تا اونجایی که من فوتبال دیدم همیشه این مربیان جوان بودند که قهرمانی به باشگاهها ارمغان آوردند ، امیدوارم حداقل تو قرارداد لیکنز بندی وجود داشته باشد که در آخر فصل در صورت عدم رضایت قراردادش خود به خود فسخ بشه

کمال
مهمان
کمال

من دیروز هم نوشتم میتونستند انتخاب های خیلی بهتری داشته باشند ولی باشگاه انتخاب کرده و ما هم حمایت خواهیم کرد ولی انتقاد بزرگ ما اینه که سرمربی چگونه و با چه معیارهایی انتخاب میشه؟آیا این گرینه معیارهارو داره؟
سوال دوم هم از ادمین هست روچه حسابی میگین روزمه توشاک وتونی از لیکنز بهتره؟ چون توشاک در دهه نود با رئال قهرمان شده یا تونی در دهه هشتاد با بنفیکا نائب قهرمان شده؟ بعد از اون توشاک و تونی چه دستاوردی داشتن؟
میانگین امتیازی این مربیان و در طول مربیگریشون حساب کردین؟میانگین کسب امتیاز و درصد پیروزی های کدام یک بیشتره؟اگرمیخوایم مقایسه کنیم باید از این طریق مقایسه کینم که معیار مهمی است

تراختورچی
مهمان
تراختورچی

ادامه مطلب قبلی : درحالی که( میتونستن راحت برن سراغ فن مارویک و خورخه فوساتی )امیدوارم به خاطر اینا هم که شده لیکنز اونقدر خوب کار کنه که اینا نتونن به اهدافشون برسن ولی خدای نکرده اگه خوب کار نکرد کاش دیگه باشگاه مثل استیل اذین و پرسپولیس سابق نیافته رو دور باطل (مربی بنجل خارجی اخراج مربی موتور گازی ایرانی اخراج دوباره مربی بنجل خارجی) و دوباره بره مستقیم سراغ مربی بزرگ و صد البته صاحب سبک خارجی کاری که پرسپولیس با اوردن برانکو و دادن فرصت چند ساله به او انجام داد و داره نتیجه اش رو هم میگیره دست دلالان رو هم از باشگاهش دور کرده در اخر از سایت خوبتون تشکر میکنم که به هیج جای وصل نیست خیلی خوب و راحت بدون اینکه جیره خوار کسی یا نهادی باشه داره انتقادات شو میکنه کاش کاری کنین که مسئولان باشگاه ودر راس اون مالک محترم باشگا اقای زنوزی این حرف ها مطالب هواداران رو ببینن و صرفا در حد کامنت توی سایت باقی نمونه

نادر به تراختورچی
مهمان
نادر به تراختورچی

در این قسمت هم باید عرض کنم بازی اینا دو سر برد هست. اگر اومدیم و تصادفا نتیجه گرفت و خوب هم کار کرد سرنوشت توشاک در انتظارش خواهد بود. در اوج سکوت و بی خبری رفت. حتی تقوی که برخلاف انتظار نتیجه گرفت. تقوی برای چی اومد؟ از اول آورده بودن که بذارن جای توشاک. آوردن تا توشاک رو فراری بدن اینکارو کردن اما خودش براشون شاخ شد چون برخلاف پیش بینی نتایج خوبی گرفت. این تجربه ای هست که حداقل در دوسال اخیر به دفعات در تراکتور دیدیم. هرمربی بیاد در تراکتور نتیجه بگیره یه کم محبوبیت کسب کنه براش مشکل درست خواهد شد به طرق گوناگون تا باز اون فرد معلوم الحال خودش بشه سرمربی تراکتور . مشاوره که میده با نظرش کلی بازیکن بنجل بی کیفیت قالب تیم کرد مربی عوض میکنه….

تراختورچی
مهمان
تراختورچی

دقیقا، همه اینا باعث میشه که دود به چشم باشگاه بره و باشگاه نتونه یه حتی یه جام بیارهو مورد تمسخر دوست و دشمن قرار بگیره همه اینکار ها رو منفعت طلبها باعثش هستند بهترین کار اینکه یه سایتی مثل همین سایت یا یه کسی واقعا دلسوز نظرات هوادارات رو به گوش مسئولان باشگاه شخص مالک باشگاه برسونه

تراختورچی
مهمان
تراختورچی

مطالبتون مثل همیشه خوب و عالی به نظر من هم زنوزی اگه یه مشاور بهتری داشت بهتر از این بود که (ر. خ) مشاورش باشه که تو مصاحبه اش گفته از فوتبال دور نیستم دارم به زنوزی مشاوره میدم بررسی کردیم رفتیم سراغ این لیکنز به تونی هم میگفتند راننده تریلی این بیشعور هنوز نمیدونه که مردم تونی رو به خاطر سبک فوتبالیش دوس داشتن نه ادا و اطوار کنار زمین اینا همونایی ان که دندان تیز کرده اند برا نیمکت تراکتور با این انتخاب و مشاوره دادنشون سعی دارن بگن دیدین مربی خارجی جواب نداد ادامه مطلب در کامنت بعدی:

نادر به تراختورچی
مهمان
نادر به تراختورچی

دوست عزیز نظر شما کاملا درست و محترم هست. اون جمله اش حتما یادتون هست که تا وقتی که من را در قبر بگذارند سپاهان در قلبم… یا چیزی شبیه به این گفته بود. البته در پاسخ به ساوالان هم عرض کردم مسئله اینقدر ساده هم نیست. این تیم همکاره اش زنوزی هست یا نه؟ یا هست یا نیست. شق سومی وجود نداره. انداختن مشکلات به گردن بقیه درحالی که شما همه کاره هستید و رفتن اون بالا ژست گادفادر گرفتن در واقع پاک کردن صورت مسئله هست.

تراختورچی
مهمان
تراختورچی

زنوزی ادمی هست که فقط از اقتصاد سررشته داره و به قولی از فوتبال خیلی شناخت نداره و متاسفانه اون ر خ که گفتم خیلی سعی داره خودشو به نیمکت این تیم برسونه همین الان استوری زده و اهدافش مشخصه ولی امیدوارم به هدفش نرسه چون شبیه کنار گذاشتن توشاک توسط دارو دسته تقوی و اسدی میشه جریان این ر.خ و لیکنز و در کل امیدوارم همون چرخه دور باطل یا به قول مطلب همین سایت احتمال عقب افتادن ساخت تیم رو یایی که تو کامنت هام دقت کرده باشی نوشتم تو تیم اتفاق نیافته که اون موقع خیلی خطرناک میشه واسه تیم

س-ا
مهمان
س-ا

واقعیت اینست که ازمابهتران نمیخواهندکه تراختورقهرمان شودوتیمی که درعرض یک فصل سه مربی داشته باشدوقهرمان شود،بخاطرنداریم! نام ها وستاره ها قهرمانی نمی آورند.درمرحله اول بایستی اراده قهرمانی درمدیریت وبازیکنان باشد!تیم قلدرترین وپرافتخارترین سرمربی ایران،قلعه نوئی رادرتراختورکهکشانی اش به چه روزی انداختند؟توسط کی؟ بتوسط آجرلو همانکه بازیکن ارمنی را«ظاهرا»بخواست بعضی هواداران به تراختورراه ندادوسواربرموج احساسات خام هواداران شدوباتراختورقلعه نوئی آن کارراکردکه هیچ کافری بامسلمان نمیکرد…

نادر1
مهمان
نادر1

در اینکه باید از تیم و نه افراد حمایت کرد هیچ شکی نیست.چه توشاک چه تقوی چه همین لیکنز چه حتی ساغلام که عمدتا به خاطر عوام فریبی به تبریز آورده شد و همون روز ورود بردن نمازجمعه.اما بحث این نیست. شرایط این تغییرات چی هست؟شاید این تیم با مربی ضعیف هم نتیجه بگیره اما آیا برای یک نیم فصل فرصت اشتباهی داریم؟ اشتباهات داوری نخواهدبود؟ خودشون میگه ۵ هفته مربی اصلی تیم پیروانی هست.فرصتی برای آشنایی مربی جدیدنداریم. اگر قرار به آوردن مربی ناآشنا بود که قریب به اتفاق هواداران حتی اسمش رو تاهمین پریروز نشنیده بودن چرا ازفرصت استفاده نشد اگه قرار نبود چرا در مقطعی که هواداران تا حدودی به موندن تقوی تا اخر فصل راضی شده بودن این اتفاق افتاد.

Amirnahdi
مهمان
Amirnahdi

سلام باید توضیح بدن که ملاک انتخاب ایشون چی هس و چه فلسفه ای پشت این انتخاب قرارداره

هادی
مهمان
هادی

در اینکه مشاورین زنوزی ضعیف هستن اصلا جای تفکر نیست و دقیقا همینطوره، آقای زنوزی باید اطرافیان خودشونو با کسانی که از فوتبال چیزی سرشون میشه عوض کنن، سرمایه گذاری تو فوتبال با سرمایه گذاری مثلا تو خودرو خیلی متفاوته… آقای زنوزی درسته به فکر تیم هست ولی این بفکر بودن رابطه نزدیکی با سرمایه گذاری کلان و آینده نگری داره… باید بیشتر توجه کنن هم از بابت شور و شوق هواداری و هم از بابت سرمایه گذاری و حیثیت شخصی آقای زنوزی… چون تو بحث تراختور آقای زنوزی حیثیت خودشو با سرمایه ش اومده جلو…
در کل ب امید موفقیت همه برنامه ریزی ها

هاشم از تهران
مهمان
هاشم از تهران

حقیقتش اینه که منتظر بودم تا قسمت دوم آنالیز چاپ بشه تا ببینم بالاخره نظر نهاییتون چیه؟ من واقعا تعجب میکنم از نوع انتخاب مربی در باشگاه، رزومه نشون میده که کلا این مربی با ثبات و ماندگاری در یک تیم غریبه است و بدتر از آن که در طی سالیان درازی ابدا هیچ موفقیتی مبنی بر کسب جام در هیچ باشگاهی نداشته! اگر به رزومه و آمار (حقایق غیر قابل انکار) تکیه کنیم، آینده خوشی متصور نیستیم، و فقط باید خوشبین باشیم و منتظر بمانیم ،ما در هر حال مثل همیشه پشت سر تیم و در ورزشگاهها حاضر خواهیم بود.

یاسر
مهمان
یاسر

ممنون که طرف دیگه ی این ماجرا رو هم گفتین.
برای انتخاب یک مربی خوب باید سبک و فرهنگ مربی رو با تیم و باشگاه سنجید. رزومه و تجربش رو دید و انگیزه اش رو شناخت.
انتخاب فرد ۷۰ ساله برای تیم بیشتر از اینکه آینده نگری داشته باشه رفع تکلیف هست. امیدوارم این فصل حداقل سهمیه رو بگیریم. ولی به قول آقای رستم پور این انتخاب ها بیشتر تیترسازی هست تا تیم سازی. ما به امثال ساغلام و یانال هم راضی بودیم.