آنالیز فوتبال
آنالیز فوتبال
چهارشنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۸

تراکتور، قطب جدید و دائمی آسیا می شود؟

تراکتور، قطب جدید و دائمی آسیا می شود؟

در سال های اخیر، تیم های از چین با سرمایه گذاری کلان، جزء تیم های بالا نشین آسیا بودند. این اتفاق در مقاطعی نیز برای تیم های ایرانی رخ داده است. اما عدم برنامه ریزی کلان و بلند مدت، تداوم موفقیت ها را غیر ممکن ساخته است.
معدود تیم هایی از آسیا بوده اند که همواره جزء قدرت های این قاره بوده و هستند. العین، الهلال، پوهانگ استیلرز و سئونگنام. این چهار تیم به تنهایی ۱۶ بار در فینال آسیایی حضور داشته اند!

این ثبات در فوتبال کشور نیز هرگز وجود نداشته است. تیمی چون سپاهان چندین دوره قهرمان لیگ می شود و سال بعد برای بقاء می جنگد! این شرایط برای استقلال نیز به طور مشابه رخ داده است.

تراکتور، با ثبات ترین تیم طی ده سال اخیر

تراکتور اگرچه در این سالها هرگز موفق به کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر نشده است اما با حمایت هواداران خود تنها تیمی در لیگ است که در ۱۰ دوره متوالی جزو ۳ تیم بالا نشین لیگ بوده است. و در تنها سالی که در جایگاهی پایین تر قرار گرفت به قهرمانی جام حذفی دست یافت.

جز سالی که با انباشته شدن بدهی ها و عدم مدیریت صحیح از دو پنجره نقل و انتقالاتی محروم شد. این ثبات، از قهرمانی های سینوسی ارزش بیشتری دارد. به طور مثال پرسپولیس در این ۱۰ سال ۳ سال برای قهرمانی جنگیده و ۷ سال برای بقاء در لیگ جنگیده است اما تراکتور در یک دهه تا روزهای آخر لیگ جزء مدعی های قهرمانی محسوب می شد. این دقیقاً، اتفاقی ست که برای چهار تیم مطرح آسیایی طی ۳ دهه رخ داده است.

تثبیت و تحمیل تراکتور به عنوان یک مدعی همیشگی در لیگ، باعث ثبات و شکل گیری شخصیت تیمی در این باشگاه شده است.

در کنار آن، تثبیت مدیریتی تیم مدیریت باشگاه گسترش فولاد نمونه ای از ثبات در امور باشگاه داری کشور بوده است.

سران گسترش فولاد سابق، نه درصدد قهرمانی لیگ بودند و نه از دست دادن امتیاز لیگ برتری این باشگاه. از این رو طی خواسته خودشان، این تیم نزدیک به یک دهه در سطح اول فوتبال کشور بدون کمترین حاشیه و نوسانی با قدرت به کار خود ادامه داده است.

در حالی که تراکتور طی یک دهه با مشکلات و حواشی فراوانی درگیر بوده است. و این هواداران این تیم بودند که این تیم را ۱۰ سال متوالی در رده های بالای جدول حفظ کرده اند.

تلفیق یک باشگاه با ثبات -تراکتور- با یک تیم مدیریتی با ثبات – در رأس آن زنوزی – نوید تشکیل یک تیم قدرتمند را داده است. به گونه ای که این دو مکمل یکدیگر باشند.

انتقال سریع باشگاه و جمع کردن تیمی که دو پنجره از خرید بازیکن محروم بود در کمترین زمان ممکنه یک کار بزرگ بود.
تراکتور با توجه به محدودیت سهمیه و زمانی، تیم خوبی را در ابتدای فصل بست.

اخراج توشاک و عدم بازگشت استوکس، اروین و فورستر در بدترین زمان ممکن، یک ناکامی بزرگ برای تیم مدیریتی جدید تراکتور محسوب شد و دوباره موجب یأس و ناامیدی هواداران شد. اما ناتوانی سایر تیم ها و دلال ها در به خدمت گیری استوکس و بازگشت این بازیکن به تراکتور، دوباره نشانه های امیدواری را به این تیم بازگرداند. نه از جهت حضور یک بازیکن، بلکه نشان دهنده اقتدار مدیریتی یک مجموعه می باشد.

حالا اگر تراکتور بتواند طبق ادعای مسؤلان، بازیکنان خود را تا پایان قرارداد حفظ کند و هر پنجره، بدون از دست دادن حتی یک بازیکن تأثیر گذار به ترمیم نقاط ضعف خود بپردازد. می تواند خود را به عنوان یکی از مدعی های همیشگی لیگ قهرمانان آسیا معرفی کند.

SARP

 

[تعداد: ۱۱۱    میانگین: ۳.۳/۵]
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
بهزاد
مهمان
بهزاد

اگر واقعا نمیخاهند تقوی را با یک مربی کاربلد و مقتدر جایگزین کنند واقعا جای نگرانی دارد چون با یکی دوشکست در مقابل رقیبان فاصله امتیازی تراختور بسیار زیاد میشود(مخصوصا سپاهان و پرسپولیس که حمایت همه جانبه رسانه و فدراسیون را در پشت خود دارند) استقلال هم چندان فاصله ای با ما ندارد بازیکن خوب سرمربی بزرگ هم میخواهد یا نه؟؟
هر کاری میخواهند بکنند الان وقتش هست و گرنه دنبال سرمربی گشتن در شب عید داستان حنای بعد از عروسی است

میلاد تی تی
مهمان
میلاد تی تی

بیر تیمده کی پول وار گرح مدیریت ده اولا ولی تراختور دا ایندی مدیریت یوخدی اگر اولسیدی تیم ایندی صدر جدولدیدی.
عوض اینکی ضعف لری برطرف ائلیلر کی همان مدیر و سرمربی دی،انتظاراتی گئتیریلر آشاغا!

سعید
مهمان
سعید

باشگاه اگر پول یک بازیکن و کنار بزاره ما میتونیم یه واحد سیار با دوربین های پرتعداد وFULL HD داشته باشیم. اینم از اون موارد خیلی مهم است که هم از لحاظ جذابیت بازی که با کیفیت مناسب تصویر بالاتر میره وهم در مسائل داوری واحقاق حق هم مهمه با پخش مناسب صحنه ها از زوایای مناسب. که البته الان بحثVAR هم است که با این دو-سه دوربین بی کیفیت نمیشه

سعید
مهمان
سعید

باشگاه باید از هرلحظ بزرگ باشه هم از لحاظ مدیریتی و سرمربی و بازیکن وقراردادهای بلند مدت و ثبات.
و هم از لحاظ سخت افزاری. اگر میخوایم موفق باشیم باید به سخت افزارها که بسیار مهم است توجه جدی شود مثلا تیم باید دو- سه تا زمین تمرین با کیفیت و استاندارد داشته باشه و در زمستان هم به دلیل یخ زدگی چمن مشکل زمین تمرین نداشته باشه وبرای اینکار باید زمین تمرین مجهز به سیستم هیتینگ داشته باشیم،و سایر امکانات مثل کلینک مجهز پزشکی وسالن بدنسازی و …سایر موارد. اینها خیلی خیلی مهمه و پایه و اساس موفقیت.
مثلا ما الان بازیکنان بزرگ وچند میلیاردی داریم ولی نگاه کنید به کیفیت دوربین های پخش بازی تراختور!فاجعه است. تعداد کم دوربین پخش بازی با دو-سه دوربین بی کیفیت دهه هفتادی!هر چند این وظیفه صداوسیما است که دوربین های به روز خریداری کنه و تصویر با کیفیت به بیننده ارائه بده ولی اونا هم نبود بودجه رو بهانه میکنند!

فرزاد
مهمان
فرزاد

انشالله اولار ولی باشگاه گرح بونان چوخ یاخچی اولا هم مدیریتی و هم آیری مسائل.
تیمین ایندی سرمربی سی یوخدی!

ساوالان/اردبیل
مهمان
ساوالان/اردبیل

به نکته مهمی اشاره شده وآنهم حمایت همه جانبه تیم توسط هواداران است.تراختورچه درزمانیکه دولتی بودوچه حال که خصوصی است بدون حمایت وچانه زنی هوادارانش،فوقش دررده های میانی جدول قرارمیگرفت.حساسیت هواداران به تیم اول آذربایجانوزیرفشارقراردادن مدیرانش،باعث شده که حساب دست مسولان بیاید.بامیدروزیکه قهرمانی هادرخارج ازمیدان سبزبه تیمهاتعلق نگیردوتراختورهم قهرمانی لیگ به افتخاراتش علاوه کند.

تراختورچی
مهمان
تراختورچی

به نظرم بحث خوبی رو باز کردین ولی طی این سالها تراکتور از سو مدیریت رنج برده امیدوارم از این به بعد مدیریت تراکتور به ثبات برسه و بتونه پس از سالها یه باشگاه حرفه ای بشه الان چیزی که مهمتر قرارداد بازیکناست که همشون بلند مدته فقط یه مدیریت خوب میخواد که اینا رو مدیریت کنه تا بلای اروین و استوکس از این به بعد دیگه بر سر این تیم نیاد دوم انتخاب یه سرمربی بزرگ خارجی برای امور فنی تیم و البته از همه مهمتر دادن فرصت بلند مدت و چند ساله کاری که رقیب ما پرسپولیس تو این چند ساله با برانکو انجام داده ویا حتی تیم السد که معمولا عرب ها رو مسخره میکردیم الان نزدیک به سه ساله که فریرا سرمربیشه و نتیجش و هم گرفته ولی به نظرم با تمام احترام به تقوی شاید نتایج مقطی تو باشگاه گرفته بشه ولی واسه بلند مدت تقوی خوب نیست

جعفر- بندر عباس
مهمان
جعفر- بندر عباس

بله بشزطی که یک مربی طراز اول نیز جذب شود

سرمربی خارجی؟؟؟
مهمان
سرمربی خارجی؟؟؟

به شرطی که سرمربی قابلی جذب شود وگرنه با تقوی سهمیه هم جذب نمیشود اینو با قاطعیت مطلق و اطمینان کامل میگم